Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Bożena Kwiatkowska-Butrym | 2015-06-23 01:29 | Rozmiar tekstu: A A A

SP 32 z wizytą u pszczelarzy z UWM

Olsztyn24
SP 32 w Katedrze Pszczelnictwa UWM (fot. SP 32 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W poszukiwaniu regionalnej zdrowej żywności, klasa II c ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Olsztynie odwiedziła Katedrę Pszczelnictwa na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt olsztyńskiego uniwersytetu. Skąd taki wybór? Jeden z najtęższych ludzkich umysłów Albert Einstein stwierdził kiedyś, że jeżeli wyginą pszczoły, to ludzkości pozostaną tylko cztery lata. Jaka zatem tajemnica tkwi w pszczołach? Właśnie na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w Kortowie.

Na terenie przylegającym do Katedry Pszczelnictwa znajduje się pasieka, którą prowadzą pracownicy naukowi. To oni opowiedzieli dzieciom, w jaki sposób pszczoły produkują miód, jak funkcjonuje pszczela rodzina. Dzieci poznały także budowę uli, ich rodzaje, dowiedziały się na czym polega praca pszczelarza oraz w jaki sposób powinien on zabezpieczyć się przed niespodziewanym atakiem pszczół. Dzieci same też miały okazję założyć charakterystyczny kapelusz z siatką ochronną.

W czasie zajęć dowiedzieliśmy się również, jakie właściwości mają poszczególne gatunki miodu oraz poznaliśmy ich smaki podczas degustacji.
R E K L A M A
banner
Miód to najbardziej znany produkt wywodzący się z ula, ale dzięki naukowcom poznaliśmy także i inne efekty pracy pszczół. Te bardzo pracowite owady, zbierając pyłek z kwiatów, zapylają jednocześnie rośliny, które bez tego mogą wyginąć. I to zapewne miał Einstein na myśli mówiąc o roli pszczół. Niesamowite jest, że aby wyprodukować 1 kg miodu, pszczoły muszą zbierać pyłek z milionów kwiatów, pokonując przy tym odległość równą dwukrotnemu okrążeniu Ziemi wzdłuż równika.

Pracownicy Katedry opowiedzieli także, jak należy postępować w przypadku użądlenia przez pszczołę i dlaczego jad pszczoły może być dla niektórych ludzi bardzo niebezpieczny.

Na zakończenie naszej wycieczki, w ogrodzie, w którym znajdują się ule, rodzice zorganizowali popularnego grilla, czyli przygotowali dla wszystkich dania z rusztu z kiełbaskami z regionalnej wytwórni. Oprócz ciekawej lekcji przyrody w naturalnym środowisku, była wyśmienita zabawa na świeżym powietrzu. Dzieciom dopisywał i apetyt, i dobry humor.

Bożena Kwiatkowska-Butrym
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl