Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2015-08-18 11:02 | Rozmiar tekstu: A A A
Bezpłatny Tydzień Zdrowia w Dywitach

Pomagają ratować ludzkie życie

Olsztyn24
Akcja krwiodawstwa w Dywitach (fot. Promocja UG Dywity) | Więcej zdjęć »
Ponad 30 osób zgłosiło się w poniedziałek (17.08) do akcji oddawania krwi w mobilnym krwiobusie oraz do rejestracji potencjalnych dawców szpiku, które zainaugurowały Bezpłatny Tydzień dla Zdrowia w Dywitach.

Pierwsze działania Bezpłatnego Tygodnia dla Zdrowia w Dywitach były skierowane do mieszkańców, którzy chcieli podzielić się z innymi tym, co mają najcenniejsze, czyli krwią i szpikiem. A potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. Mimo wakacyjnej pory, swoją chęć pomocy zadeklarowało ponad 30 osób.

– O akcji zbiórki krwi dowiedziałam się z gminnego Facebooka – mówi Anna Chalimoniuk. – Przyszłam z mamą, okazało się, że ona nie może oddać krwi, ale ja postanowiłam, że oddam.
R E K L A M A
banner
Izabela Markiewicz mobilny krwiobus stojący na parkingu pod Urzędem Gminy zauważyła podczas robienia opłat za wywóz śmieci w kasie urzędu.

– Dobrze, że mobilny autobus pojawił się w Dywitach, nie będę musiała jechać do Olsztyna – mówi Izabela Markiewicz, która oddała 450 mililitrów krwi. – Zresztą to jest tak szlachetny cel, że trzeba wziąć udział. Cieszę się, że mogę teraz pomóc, bo przecież w przyszłości sama mogę być w potrzebie.

Kamil Gaweł w poniedziałek 17 sierpnia oddał krew już po raz ósmy w życiu.

– O akcji dowiedziałem się z smsa wysłanego przez gminę – mówi Kamil. – Krew powinno oddawać więcej osób, bo jest to niezwykle przydatne wszystkim. Sami nawet nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować krwi.

Niestety, spośród wszystkich chętnych do oddania krwi po badaniach lekarskich służby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie musiały odrzucić prawie 60 proc. osób.

– W trakcie wywiadu i badań okazało się, że z powodu różnych chorób i dolegliwości nie mogliśmy dopuścić wszystkich do poboru krwi – wyjaśnia Halina Pankiewicz, pielęgniarka z RCKiK w Olsztynie.

Znacznie lepsze statystyki zostały odnotowane w sali konferencyjnej UG Dywity, gdzie NFZ i Fundacja DKMS rejestrowały potencjalnych dawców szpiku. Ostatecznie wymazy z jamy ustnej pobrane zostały od 17 osób.

– Tak niewiele trzeba, a można komuś uratować życie – tak argumentuje swój udział w akcji Agnieszka Pruszyńska z miejscowości Słupy.
Na stanowisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej można było zmierzyć tlenek węgla w wydychanym powietrzu oraz uzyskać porady dotyczące zdrowego stylu życia, uruchomiony został też punkt profilaktyki uzależnień ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki dopalaczowej.

W kolejne dni tygodnia zaplanowano następne działania na rzecz zdrowia. We wtorek i środę 18 i 19 sierpnia Ośrodek Zdrowia w Dywitach zaprasza wszystkich panów w wieku 40+ na bezpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty (w godz. od 8.30 do 10). W czwartek 20 sierpnia w godz. od 12 do 16 w dywickim ośrodku odbędą się darmowe konsultacje specjalistyczne lekarza urologa, a w piątek od godz. 15 do 17 konsultacji będzie udzielał lekarz psychiatra. Wielki finał Bezpłatnego Tygodnia dla Zdrowia w Dywitach zaplanowano na sobotę (22.08), gdy konsultacje będą połączone z wielkim piknikiem. W godz. od 10 do 15 na terenie ośrodka zdrowia będą się odbywać bezpłatne konsultacje alergologiczne, pulmonologiczne (z badaniem spirometrycznym), kardiologiczne, a także badanie ostrości wzroku, porady dietetyczne i badanie w kierunku cukrzycy utajonej.

Na dzieci będą czekały koniki i zajęcia z hipoterapii, logopeda, badanie wad postawy, a także malowanie twarzy, konkursy z nagrodami i występy wokalne Teresy Mikołap. Dorośli będą mogli skorzystać z leczniczych masaży przeciwbólowych, a także wziąć udział w pokazach i zajęciach z pierwszej pomocy. Piknik w Ośrodku Zdrowia poprowadzi Adam Wronka. Na gości czekać będzie także degustacja zdrowej żywności. Dodatkowych informacji o całej akcji udziela przychodnia w Dywitach pod numerem: 89 512 01 22. Gmina Dywity jest współorganizatorem akcji. Partnerami są także: olsztyński NFZ, Fundacja DKMS, RCKiK Olsztyn, Sanepid Olsztyn, PCK Olsztyn i drukarnia Spręcograf.

Z D J Ę C I A
Komentarze [3]
~Mieszkaniec / 2015-08-19 11:54
I znowu bez sesnu!!!!!! My chcemy do centrum, a wy do dworca... w centrum Olsztyna też będą tramwaje. Znów zmienicie trasę autobusu pod własne interesy, a nie głos ludu. Pan Szanowny Witek nie wczytał się dokładnie, bo napisałem „artyuły promujące w nieskończoność wieś”, a nie że źle, że był krwiobus. Brak zrozumienia i logicznego myslenia niestety powoduje takie decyzje na szczycie. Może warto przeprowadzić referendum o odwołanie władzy? W Olsztynie podziałało i miasto rozwija się. A z tym dworcem to strzał w kolano. To chyba po to, żeby emigracja miała jak wracać do Słup i Różnowa bezpośrednio. ŻENADA!!!!!!!A co do os. Sterowców. Kupią z pewnością dzieci krezusów, bo młodych nie stac na mieszkanie. A taki synalek czy córcia będzie mieć samochodzić od tatusia. Starsi ludzie nie maja takiego komfortu. Życzę Wam, aby ta krzywda zrobiona starym mieszkańcom do Was i Waszych dzieci po 100kroć wróciła. Wtedy może spojrzycie na drugiego człowieka, jak na człowieka,a nie jak śmiecia.
~witek ze wsi Dywity / 2015-08-18 18:38
Spokojnie, już wkrótce autobus z Dywit dojedzie do dworca, a tam będzie można wsiąść w tramwaj, pociąg, autobus PKS, busiki, czy inny autobus MPK :) Jeśli uważasz drogi mieszkańcu, że akcja oddawania krwi i rejestracja jako potencjalny dawca szpiku to „promowanie rozrywki” - to nie mam więcej pytań! Aha i jeszcze jedno. Z roku na rok liczba mieszkańców gminy rośnie i będzie rosła dalej. Jeszcze w tym roku znany olsztyński deweloper zaczyna budowę pierwszych budynków wielorodzinnych na Osiedlu Sterowców w Dywitach. Pozdrowienia ze wsi Dywity :)
~Mieszkaniec / 2015-08-18 15:01
Pracowniku Promocji Urzędu Gminy Dywity! Czy możesz przekazać swojemu przełożonemu, że pod każdym jednym Twoim artykułem ZAWSZE będzie dodana informacja, że mieszakńcy domagają się połączenia autobusu przez Centrum Olsztyna? Zawsze! Nie darujemy. Będziemy pisać, aż coś z tym zrobicie lub też niebawem Was wymienimy. Nie wiem poprawie czyjego nastroju mają służyć te promoujące wieś Dywity w nieskończoność artykuły, ale nas mieszkańców interesują też nasze sprawy. Pan Wójt zawiódł nas. Liczylismy na jego zrozumienie. Dlatego rozliczymy go niebawem. Niech wszyscy czytelnicy dowiedzą się, że od lat domagamy się przywrócenia linii 23 przez centrum Olsztyna. Rozwiązanie z nr 88 i 82 i 9-tką jest najgorszym z możliwych, ale co się dziwić, skoro władze jeżdzą samochodem. Niedługo wszyscy ucieką z tej odciętej od świata miejscowości. Może Państwo nie wiecie, ale młodzież, która się tu uczyła, wybrała Olsztyn. A do Dywit sprowadzają się ludzie z Lidzbarka, Bartoszyc, żeby mnieć bliżej do Michelina. Ale rodowici Dywitczanie uciekają. Szkoda, że tylko promowanie rozrywki jest na topie. Szkoda, że zapomina się o zwykłych ludziach, którzy głosowali na tę radę i tego wójta. Do czasu...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl