Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
EP | 2015-09-18 19:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Przedmioty z sercem na Targach Chłopskich

Olsztyn24
Młodzież podczas zajęć w Parku Pracy (fot. ZPE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Chcecie kupić niepowtarzalne gadżety za nieduże pieniądze i jednocześnie wesprzeć niepełnosprawnych? Przyjedźcie w dniach 19–20 września na Targi Chłopskie do Olsztynka i znajdźcie stoisko uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. – Rękodzieło z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającym – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE. - Zapraszamy w sobotę i niedzielę, w godzinach od 10 do 17.

Ręcznie malowane drewniane anioły. Ozdobne wałki ochraniające głowę podczas jazdy samochodem. Stylowe tabliczki z opcją wkładania zdjęć i własnoręcznego nanoszenia podpisu. To tylko drobny przegląd produktów, nad jakimi intensywnie pracowali uczniowie pracowni artystycznej Parku Pracy w ZPE.

Pomysły na projekty bierzemy z życia, a może bardziej nasuwają się same – mówi Anna Wangin, kierownik pracowni artystycznej. – Na przykład: zobaczyłam w sklepie puszkę specjalnej farby tablicowej i już wiedziałam, że będę z uczniami robić tabliczki do zdjęć.
R E K L A M A
banner
Albo ktoś kiedyś zapytał nas, dlaczego nie robimy lalek–baletnic – dodaje Michalina Chudzińska, nauczyciel. – Pomyślałyśmy: dlaczego nie? I teraz już robimy.

Wyroby ‪‎uczniów Parku Pracy, sygnowane marka Made By Heart, to nie tylko piękne i funkcjonalne przedmioty. To przede wszystkim dowód na to, jak wiele mogą osiągnąć niepełnosprawni dzięki właściwej edukacji.

- Wiele osób dziwi się, że tak piękne i funkcjonalne przedmioty wyszły spod rąk młodzieży z autyzmem czy innymi schorzeniami. Dzieje się tak dlatego, że uczniowie ZPE są przygotowywani do pracy w zasadzie od najmłodszych lat - tłumaczy Wanda Agnieszka Jabłońska. - W Parku Pracy, gdzie trafiają po ukończeniu gimnazjum, dostają szansę na doszlifowanie umiejętności, tak by mogli przygotować się do podjęcia zawodu.

Park Pracy w ZPE kształci niepełnosprawnych w nowatorski sposób. Posiada status Innowacji Pedagogiczno–Organizacyjnej. Istotą tej innowacji jest założenie, że tylko doświadczanie sytuacji zawodowych może właściwie ukształtować i rozwinąć predyspozycje. Dlatego uczniowie podejmują się tutaj roli pracowników, a nauczyciele kierowników działów. Absolwenci gimnazjum najpierw przechodzą wstępną rozmowę kwalifikacyjną, która pozwala określić ich umiejętności i zainteresowania. Potem uczą się pracy i odpowiedniego funkcjonowania.

W Parku Pracy funkcjonuje pięć pracowni: artystyczna, biurowa, gospodarcza, kulinarna i najnowsza - techniczna. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zdobywają i utrwalają praktyczne umiejętności potrzebne w zdobyciu zatrudnienia i osiągnięciu jak największej samodzielności życiowej.

Współpraca z Muzeum Budownictwa Ludowego, jednym z najbardziej znanych w regionie, jest najlepszym dowodem na rozwój uczniów oraz Parku Pracy jako całości. Produkty Made By Heart można kupić również na szkolnych kiermaszach, zimowym jarmarku warmińskim i podczas różnych miejskich imprez.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl