Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-10-28 21:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Ścisłe centrum Olsztyna dla pieszych i rowerzystów

Olsztyn24
Al. Piłsudskiego to ciągle plac „tramwajowej” budowy | Więcej zdjęć »
Ścisłe centrum Olsztyna to ciągle jeszcze plac „tramwajowej” budowy, ale samochody mogą już jeździć całą długością alei Piłsudskiego. Osobiste doświadczenia i poczynione dziś (28.10) obserwacje pozwalają jednak na konstatację: indywidualni kierowcy powinni omijać ścisłe centrum miasta szerokim łukiem, także wtedy, gdy drogowcy znikną już całkowicie z okolic ratusza.

W centrum miasta nie jeździło się i nadal nie jeździ się komfortowo. Zwężenie jezdni z dwóch do jednego pasa powoduje, że tworzą się spore korki, potęgowane dodatkowo długimi cyklami świateł i nowymi przejściami dla pieszych. Jak na razie, nie można też wjechać w ulicę 11 Listopada. Wielu kierowców prawdopodobnie nie będzie miało już tam po co wjeżdżać, bo skrótu ulicami Nowowiejskiego i Konopnickiej w kierunku ulicy Grunwaldzkiej, nie będzie. Z tego co wiemy, wprowadzone na czas przebudowy ulicy 11 Listopada i Placu Jedności Słowiańskiej odwrócenie kierunku jazdy na wymienionych ulicach pozostanie na stałe.

Nie poznaliśmy jeszcze ostatecznej organizacji ruchu w rejonie ratusza i Placu Jedności Słowiańskiej, ale nie wykluczamy, że ulica 11 Listopada i Plac Jedności Słowiańskiej w istocie staną się deptakami. Tym bardziej, że od ratusza w kierunku Placu Roosevelta jedzie się teraz w dół, ulicą Pieniężnego.
R E K L A M A
banner
Za to w ścisłym centrum miasta zdecydowanie poprawi się sytuacja pieszych i rowerzystów. Chociaż ostatecznie nie wybudowano podziemnego przejścia dla pieszych od Aury do sądów, to przejście dla pieszych przez al. Piłsudskiego przy sądach zostało odtworzone. Co więcej, na odcinku od ratusza do ul. Kościuszki pojawiły się jeszcze dwie inne „zebry” - jedna na wysokości kiosku Ruch przy Areszcie Śledczym, druga przy schodach głównych do Urzędu Wojewódzkiego. Ponieważ pozostawiono także przejście na wysokości sali sportowej Gwardii, na odcinku od ul. Kopernika do Pl. Jana Pawła II zamiast jednego, będą teraz aż cztery przejścia dla pieszych.

Łatwiej będą mieli też rowerzyści. Nie będą już musieli korzystać z chodników. Na jezdni al. Piłsudskiego w obu kierunkach wydzielono bowiem mniej więcej metrowe pasy tylko dla rowerzystów. Mamy jeszcze pewne wątpliwości co do bezpieczeństwa rowerzystów podczas pokonywania skrzyżowania al. Piłsudskiego z ul. Kopernika jadąc na wprost, ale zapewne niebawem dowiemy się, jak powinni w tym miejscu zachowywać się cykliści, by nie narażać na szwank swojego życia i zdrowia.

Jednym słowem centrum miasta urządzone zotało dla pieszych, rowerzystów i... pasażerów komunikacji miejskiej.

Z D J Ę C I A
Komentarze [7]
~Zdzichu / 2015-11-04 18:01
A co mają powiedzieć ludzie, którzy mają mieszkania w centrum. Jesteśmy odcięci od dojazdów do posesji. Grzymowicz zgotował nam koszmar. Mamy małe dzieci i nie możemy dojść do domów. Nie ma w centrum parkingu dla klienktów banków, sklepów. Ludzie pchają się pod nasze kamienice. Tarasują nam wjazdy... ile lat można wzywać straż miejską... koszmar. Prezydencie! Głosowałem na Ciebie, dlaczego nie zrobisz bezpłatnego parkingu dla ludzi, dlaczego mieszkańcy Śródmieścia nie mają gdzie parkować własnych samochodów, tylko wszędzie napszczone zakazy....
~amelia / 2015-10-29 22:30
Mój wpis nie dotyczył kosztów i czasu a tego, że żeby nie wjeżdżać do centrum samochodem trzema mieć gdzie ten samochód zostawić!!!
~mariusz / 2015-10-29 20:46
Tak zwane Centrum umrze w naturalny sposób, jeśli w obecnych czasach nie mogę w prosty sposób dostać się do określonego punktu, to rezygnuje z potrzeby pojawiania się tam. Na Starówce i w Centrum nie byłem od roku i dobrze mi z tym. „Rozwój Olsztyna” włodarze rozpoczęli od ograniczenia ruchu w mieście nie oferując możliwości tranzytu obwodnicą oraz demontując i tak słabą infrastrukturę komunikacyjną (jeden kawałek ul.Obiegowej to nie rozwiązanie, zwłaszcza gdy dojeżdżamy nią do Piłsudskiego - i co dalej?). Korki powstają w miejscach, gdzie nigdy nie były problemem.
~ do brum / 2015-10-29 20:05
Wy kierowcy przez swoje lenistwo jesteście tak przyspawani do siedzeń swoich samochodów, że nikt z was nie raczy się ruszyć na jakiekolwiek konsultacje społeczne. A nieobecni nie mają prawa głosu!
~do amelia / 2015-10-29 20:02
Osiedlając się daleko od centrum miasta każdy chyba miał świadomość, że wiąże się z tym konieczność ponoszenia kosztów finansowych i czasowych?? Nikt nikogo nie zmuszał do osiedlania się na wsi, a pozorne oszczędności z tańszego mieszkania na wsi i tak są wyrównywane właśnie m.in. przez koszta transportu.
~amelia / 2015-10-29 14:24
A w jaki sposób do centrum miasta mają się dostać osoby mieszkające na obrzeżach Olsztyna, w miejscach słabo skomunikowanych przez komunikację miejską? Pozostaje niestety własne auto. Można by je zostawiać na tzw. rogatkach miasta albo przed wjazdem do centrum ale do tego potrzebne są miejsca parkingowe, a ich brak.
~brum / 2015-10-29 12:05
my kierowcy podziekujemy tej wladzy przy wyborach za utrudnienia w przejezdzie przez centrum
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl