Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anetta Socha | 2015-11-10 21:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Nasza Polska – Święto Niepodległości w Gimnazjum nr 5

Olsztyn24
Obchody Święta Niepodległości w Gimnazjum nr 5 (fot. Lech Wąsowski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W przeddzień Święta Niepodległości, uczniowie Gimnazjum nr 5, jak co roku spotkali się dzisiaj (1.11) na szkolnej uroczystości, którą w mistrzowski sposób poprowadziły Katarzyna Goździewska i Gabriela Włodarczyk. Tym razem gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

W czasie uroczystego spotkania obejrzeliśmy film pt. „Nasza Polska”, przygotowany przez Maję Kucner, Katarzynę Goździewską, Aleksandrę Panasiewicz i Monikę Kowalską. Te uczennice spotkały się z nauczycielami gimnazjum oraz swoimi rówieśnikami i zadały im ważne pytania:

» Czym jest dla Pani/Pana Polska?
» Czy kocha Pan/Pani swoją ojczyznę?
» Czy jesteś patriotą?
» Gdy słyszysz słowo Polska, o czym myślisz?
» Jak obchodzi Pani/Pan Święto Niepodległości?
R E K L A M A
banner
Odpowiedzi były ciekawe i mądre. Dla naszych rozmówców Polska to ich miejsce na ziemi. Usłyszeliśmy też, że miłość do ojczyzny to wielkie zobowiązanie. Nasi nauczyciele mówili, że wywieszają flagi w barwach narodowych w Dzień Niepodległości, oglądają uroczystości państwowe i czują się dumni z bycia Polakami. Jeden z nauczycieli powiedział, że gdy myśli o Polsce, to kojarzy mu się z tym widok młodych ludzi używających pięknie języka polskiego.

Autorki filmu zadały też pytania o Polskę przedszkolakom. Okazało się, że Polska to kraj, gdzie żyją ludzie. Trudno też było maluchom wyjaśnić, co znajduje się w godle Polski. Padły takie odpowiedzi: smok, ptak, orzeł. Wizyta u przedszkolaków pokazała nam, że Polski trzeba się uczyć.

Uroczystościom Święta Niepodległości towarzyszył również występ chóru szkolnego prowadzonego przez Hannę Borys. Usłyszeliśmy pieśni legionowe, „Rotę”, a także piękną piosenkę z filmu „Miasto 44” wykonaną przez Agnieszkę Igielską.

Nasze spotkanie było też okazją do zapoznania się z wynikami Szkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce, przeprowadzonego w październiku przez nauczycielkę historii Ewę Marciszewską. Niektóre pytania okazały się naprawdę trudne. Na szczęście we wszystkich poziomach klas znaleźli się uczniowie, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów. Oni zostali nagrodzeni.

Na koniec spotkania dyrektor Jarosława Kozak odczytała życzenia, które otrzymała nasza szkoła z okazji Święta Niepodległości z partnerskiego gimnazjum w Łucku na Ukrainie. Życzenia od przyjaciół na Ukrainie uświadomiły nam, że niepodległość to nie jest coś oczywistego, to niezwykła wartość, o którą trzeba dbać, bo nie jest ona dana na zawsze.

Anetta Socha
Gimnazjum nr 5


Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl