Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Anna Kopacz/d. | 2015-12-04 14:21 | Rozmiar tekstu: A A A
Olsztyński Wehikuł Czasu

W muzeum o transakcjach handlowych na przestrzeni lat

Olsztyn24
Olsztyński Wehikuł Czasu wystartował z olsztyńskiego zamku (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyło się wczoraj (3.12) kolejne spotkanie w ramach cyklu Olsztyński Wehikuł Czasu pod tytułem: „Od uścisku dłoni do podpisu elektronicznego. Szczypta historii o zawieraniu handlowych transakcji”. Tematem przewodnim wieczoru poprowadzonego tradycyjnie przez historyka dra Andrzeja Korytko oraz dziennikarza Marka Jarmołowicza były transakcje handlowe, których dokonywano się w Polsce na przestrzeni lat.

W roli prelegenta w czasie spotkania wystąpił dr Marek Garbowski - ekonomista Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który opowiadał czym jest podpis, czyli najogólniej rzecz ujmując - znak graficzny najczęściej związany z nazwiskiem, rzadziej z imieniem. Przedstawił funkcje, jakie spełnia podpis, poruszył temat podpisu elektronicznego, którego popularność rośnie z roku na rok. W roli ekspertów wystąpili dr Barbara Krysztopa-Czupryńska - historyk z UWM i dr Jacek Poniedziałek - socjolog z UWM.

Rozmawiano między innymi o tym jak w odległych czasach finalizowano transakcje, kiedy to przy zawieraniu umów nie podpisywano się na kartce papieru (niegdyś był on trudnym do zdobycia materiałem). Zamiast tego składano przyrzeczenia - dochodziło wtedy do ślubowania wiary poprzez wzniesienie palca wskazującego w stronę nieba. Barbara Krysztopa-Czupryńska opowiedziała także o innych zwyczajach, gestach i rytuałach, np. podaniu sobie ręki na znak ubicia ze sobą targu, które towarzyszyły ludziom robiącym ze sobą interesy.
R E K L A M A
banner
Na spotkaniu oprócz omówienia zmian, jakie zachodziły na przestrzeni wieków, poruszono także m.in. kwestie ważności wymiany handlowej, powody zrywania zawieranych umów i zaufania społecznego, które w naszym kraju jest niewielkie, gdyż nie zawsze umowy są dotrzymywane.

Obszerne fragmenty spotkania zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Olsztyński Wehikuł Czasu [3.12.2015]

»

03-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl