Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras./wb | 2015-12-22 12:09 | Rozmiar tekstu: A A A

GDDKiA wybrała wykonawcę drugiego odcinka obwodnicy Olsztyna

Olsztyn24
Przebieg południowej obwodnicy Olsztyna
Najkorzystniejszą ofertę na budowę odcinka południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51 pomiędzy węzłami Olsztyn Południe i Olsztyn Wschód złożyła firma BUDIMEX S.A. Budimex zaproponował wybudowanie drogi o długości 14,7 km za cenę 913 mln zł, z terminem realizacji 28 miesięcy i okresem gwarancji 10 lat.

Budową odcinka obwodnicy Olsztyn Południe – Olsztyn Wschód zainteresowanych było 9 wykonawców z ofertami od 548,9 mln zł do 1,2 mld zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyjęła trzy kryteria oceny ofert: cenę (90%), termin zakończenia zadania (5%) oraz okres gwarancji (5%). Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma BUDIMEX SA z ceną 913 mln zł, terminem realizacji 28 miesięcy i okresem gwarancji 10 lat. Po upływie czasu na wniesienie odwołań od rozstrzygnięcia przetargu oraz po przeprowadzeniu kontroli uprzedniej postępowania przetargowego przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będzie podpisanie umowy. GDDKiA planuje, że nastąpi to w I kwartale 2016 r.

Przypomnijmy, że umowę na budowę zachodniego odcinka obwodnicy, pomiędzy węzłami Olsztyn Zachód i Olsztyn Południe podpisano w sierpniu br. Procedura wyłonienia wykonawcy pozostałej części obwodnicy trwał kilka miesięcy dłużej.
R E K L A M A
banner
- Mieliśmy wątpliwości co do kilku ofert na budowę tej części obwodnicy - tłumaczy Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA. - Między innymi trzy z ofert zawierały cenę niższą niż wynikająca z kosztorysu inwestorskiego, a tym jedna oferta była niższa aż o 50% niż wyliczyli kosztorysanci inwestycji. Żeby wyjaśnić wątpliwości, musieliśmy zadać oferentom dodatkowe pytania. Konieczne były aż trzy tury takich pytań. Dzięki nim udało się ujawnić błędy w złożonych ofertach. Na te działania potrzebowaliśmy więcej czasu niż w przypadku wyboru oferenta na wykonanie zachodniego odcinka obwodnicy.

Jak powiedział jeszcze Karol Głębocki, na termin wyboru wykonawcy wschodniego odcinka obwodnicy nie miało wpływu postępowanie związane z podejrzeniem zmowy cenowej pomiędzy firmami chętnymi do zrealizowania inwestycji.

- Takie postępowanie toczyło się, a być może jeszcze się toczy, poza GDDKiA - powiedział Głębocki. - Nie miało ono wpływu na termin wyboru i wybór wykonawcy wschodniego odcinka obwodnicy Olsztyna.

Odcinek obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S51 będzie miał długość 14,7 km Stanowić będzie obejście miasta od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Droga zlokalizowana na terenie Olsztyna i gmin Stawiguda, Purda, Barczewo, ominie miasto od południowego wschodu. Przebiegać będzie od drogi S51 w sąsiedztwie miejscowości Tomaszkowo poprzez okolice miejscowości Bartążek, Szczęsne, Klebark Mały do drogi nr 16 na wysokości ogródków działkowych na Wójtowej Roli.

Inwestycja polegać będzie na budowie odcinka obwodnicy o przekroju dwujezdniowym wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową obiektów inżynierskich oraz urządzeń ochrony środowiska. W ramach kontraktu powstaną węzły Olsztyn Jaroty i Olsztyn Wschód. Jako kolejny etap inwestycji planowana jest budowa węzła Olsztyn Pieczewo.

Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Do wykonawcy oprócz robót budowlanych będzie należało wykonanie dokumentacji zamiennej wielobranżowej węzłów w zakresie projektu budowlanego oraz dokumentacji zamiennej w zakresie ewentualnej zmiany sposobu wzmocnienia podłoża i umocnienia skarp, a także uzyskanie wszystkich warunków technicznych, uzgodnień, opinii i decyzji.

Realizowana  w dwóch zadaniach południowa obwodnica Olsztyna będzie drogą o długości 24,7 km. W ciągu drogi krajowej nr 16 (dł. 10 km) będzie miała klasę GP, na pozostałym odcinku (dł. 14,7 km) będzie drogą ekspresową S51. Budowa obwodnicy Olsztyna poprawi układ drogowy i warunki transportowe Olsztyna i okolic. Umożliwi eliminację znaczącej części ciężkiego ruchu z zatłoczonego centrum miasta oraz poprawną obsługę podróży tranzytowych dalekich a także bliskich (pomiędzy oddalonymi dzielnicami czy sąsiednimi miejscowościami). Poprawiony system transportowy miasta i okolic poprawi również atrakcyjność regionu i umożliwi szybszy rozwój gospodarczy.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl