Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2015-11-24 15:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Minister Szmit przywiózł do Olsztyna dwie wiadomości: dobrą i złą

Olsztyn24
Minister Jerzy Szmit w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i rozwoju w rządzie Beaty Szydło, na jeden z pierwszych celów podróży służbowych wybrał Olsztyn. Dzisiaj (24.11) do stolicy Warmii i Mazur przywiózł dwie wiadomości: dobrą i złą.

Dobra wiadomość, przekazana mieszkańcom regionu za pośrednictwem uczestniczących w spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim dziennikarzy, była taka, że nowy minister infrastruktury i rozwoju Andrzej Adamczyk zatwierdził plan generalny Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w zakresie zgodności z polityką transportową rządu. Decyzję ministra Jerzy Szmit przekazał uczestniczącemu w spotkaniu prezesowi zarządu Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury Leszkowi Krawczykowi.

- To bardzo ważny dla nas dokument -
powiedział Leszek Krawczyk. - Bez niego port lotniczy w Szymanach nie uzyskałoby certyfikatu dopuszczającego lotnisko do użytkowania, którego spodziewamy się w grudniu tego roku.

Drugą z wiadomości przekazanych dzisiaj przez ministra Szmita do dobrych raczej trudno zaliczyć. Wynika z niej bowiem, że budowa obwodnicy Olsztyna na odcinku od Tomaszkowa do Wójtowa jeszcze nie ruszyła i nie wiadomo kiedy ruszy.
R E K L A M A
banner
- Umowa na budowę tego odcinka obwodnicy Olsztyna nie została podpisana, ponieważ występuje tutaj podejrzenie o zmowę cenową między uczestnikami przetargu - poinformował minister.

Informacja Jerzego Szmita o nowych problemach z budową obwodnicy była zaskoczeniem dla wielu uczestników dzisiejszego spotkania w Urzędzie Wojewódzkim. Odpowiedzialny za tę inwestycję olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w ostatnich miesiącach nie informował bowiem o problemach z realizacją inwestycji.

- Potwierdzam informację ministra Szmita, że umowa na realizację zadania nr 2 w ramach budowy obwodnicy Olsztyna nie została jeszcze podpisana -
powiedział nam po spotkaniu z ministrem Szmitem Karol Głębocki z oddziału GDDKiA w Olsztynie. - Nie informowaliśmy o tych problemach, bo nie mogliśmy. Postępowanie w tej sprawie toczy się poza GDDKiA.

Wynik prowadzonego przez organy ścigania postępowania będzie miał duże znaczenie dla olsztyńskiej inwestycji. Potwierdzenie podejrzenia, że uczestnicy przetargu umówili się, kto przetarg wygra, oznaczać będzie utratę przynajmniej części unijnego dofinansowania inwestycji. A chodzi o niebagatelne pieniądze, bo szacowano, że cała inwestycja kosztować będzie około 1,5 mld złotych! Minister Szmit jednak uspokaja.

- Gdyby okazało się, że podejrzenia organów ścigania potwierdzą się, przez co budowa obwodnicy nie mogłaby być dofinansowana z budżetu Unii Europejskiej, to uczynimy wszystko, by koszty jej budowy pokryć z budżetu państwa
- powiedział Jerzy Szmit. - To zbyt ważna inwestycja, by nie została realizowana.

Dla jasności sytuacji dodajmy, że budowa obwodnicy Olsztyna podzielona jest na dwa zadania: jedno z nich obejmuje odcinek od Olsztynka do Tomaszkowa, zaś drugie - od Tomaszkowa do Wójtowa. Z zadaniem nr 1 problemów nie ma - tam umowa z wykonawcą została podpisana i prace budowlane trwają. Podejrzenie zmowy cenowej dotyczy tylko zadania numer 2. Tutaj umowy z wykonawcą nie ma, a inwestycja stanęła na etapie wycięcia lasów na trasie planowanej obwodnicy.
    
Spotkanie z ministrem Jerzy Szmitem w Urzędzie Wojewódzkim było okazją do zadania mu kilku pytań dot. m.in. działań nowego rządu w sprawie drogi krajowej nr 16 oraz obsady stanowiska wojewody warmińsko-mazurskiego. Jakie były odpowiedzi ministra na te pytania, będzie można dowiedzieć się z naszej wideorelacji z konferencji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~allensteiner / 2015-11-25 19:52
Wiemy, wiemy! Potrafi zaślubić się z morzem, przekopać Mierzeję, sprowadzić do Sorkwit komisję, by sprawdziła widoczność. Ano, musimy zobaczyć, co jeszcze potrafi, nie mamy innego wyjścia...
~korek1 / 2015-11-25 14:14
kolego koleżanko ,,zalosc'' jeżeli nie masz grzechów i jesteś kryształowy(a) TO PIERWSZY(A) rzuć kamień łatwo jest zobaczyć drzazgę w oku innego niż belkę w swoim . Co do Pana Szmita zobaczymy co potrafi na tym stanowisku dla nas zrobić bo najważniejsze jest abyśmy to my mieli korzyści jako miasto z jego awansu a jest to ciężka praca naprawiać wszystko co było zepsute przez ostatnie 8 lat degradacji Polski.
~zalosc / 2015-11-25 11:30
takie tam http://www.fakt.pl/politycy/skompromitowany-polityk-nowym-wiceministrem-infrastruktury,artykuly,592876.html
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa wiceministra infrastruktury Jerzego Szmita w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie

»

24-11-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl