Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email D. | 2016-01-18 20:33 | Rozmiar tekstu: A A A

W ratuszu zainaugurowano miejskie obchody Roku Feliksa Nowowiejskiego

Olsztyn24
Twórczość Feliksa Nowowiejskiego zaprezentował Chór „Bel Canto” | Więcej zdjęć »
W dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza zainaugurowano dzisiaj (18.01) obchody Roku Feliksa Nowowiejskiego. Z tej okazji odbył się specjalny koncert.

Ustanowienie Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 roku Sejm przegłosował pod koniec grudnia 2015 roku. W uchwale napisano m.in., że decyzję taką podjęto „w przekonaniu o szczególnym znaczeniu dorobku tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego. Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków”.

Nowowiejski urodził się w obecnym Barczewie, ale swoje piętno odcisnął także na Olsztynie. Był tu m.in. organistą w kościele św. Jakuba. Na potrzeby plebiscytu 1920 roku skomponował także Hymn Warmiński, który od 2000 roku jest oficjalnym hymnem miasta i rozbrzmiewa z ratusza.
R E K L A M A
banner
Muzyczną podróż przez dzieła Nowowiejskiego zapewnił olsztyński Chór „Bel Canto” pod dyrekcją Jana Połowianiuka. W programie koncertu znalazły się pieśni na chór mieszany a`cappella, obrazujące różne oblicza twórczości kompozytora, w tym Hymn Warmiński „O Warmio moja miła”, „Hymn Rzeczypospolitej Polskiej” do słów Stanisława Rybki, „Rota” i pieśni ludowe.

Podczas wieczoru zaprezentowany został folder poświęcony Nowowiejskiemu, zawierający m.in. informacje o życiu i twórczości artysty. Każdy z gości dzisiejszej uroczystości otrzymał jego egzemplarz.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Miejska inauguracja Roku Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

»

18-01-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.