Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email ep | 2016-01-26 14:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Nauczyciele ZPE szkolą się w ferie, bo chcą lepiej rozumieć swoich uczniów

Olsztyn24
Szkolenie nauczycieli w ZPE (fot. ZPE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Dlaczego uczeń z autyzmem zachowuje się inaczej niż większość? W jaki sposób odbiera świat i jak pomóc mu w tym świecie się odnaleźć? Tak najkrócej można podsumować tematykę szkolenia dla nauczycieli Zespołu Placówek Edukacyjnych, które odbywa się właśnie w ferie zimowe.

Szkolenie trwa dwa dni. Składa z dwóch podstawowych modułów: „Cechy osób z autyzmem” oraz „Zasady pracy z uczniem z autyzmem”. Uczestniczy w nim ponad 30 nauczycieli, którzy pracę w ZPE zaczęli w tym roku szkolnym.

- Chodzi o to, żeby nowi nauczyciele poznali zasady przewidziane odgórnie w pracy z uczniami z autyzmem czy zespołem Aspergera, postępowali według odgórnych standardów - tłumaczy Aneta Sieradzan, pedagog - organizatorka szkolenia.
R E K L A M A
banner
W roli wykładowców występują ich starsze pod względem stażu koleżanki: Aneta Sieradzan, Ewelina Tarkowska, Alina Deresińska - Grynfelder, Magdalena Zbróg, Izabela Mierzejek, Iwona Olszewska, Julita Mikołajska, Marta Grochowska.

- Część teoretyczna warsztatów jest bardzo interesująca, bo zawsze warto odświeżyć sobie posiadaną wiedzę. Najbardziej jednak zapada w pamięć część praktyczna, kiedy na własnej skórze możemy przekonać się, jak specyficznie odbierają świat osoby z autyzmem - podsumowuje Aneta Mościbrodzka, nauczyciel gimnazjum.

Część praktyczna to warsztaty sensoryczne, pozwalające doświadczyć wrażeń zmysłowych tak jak doświadczają je ludzie z autyzmem.

- Uczestnicy muszą na przykład wykonać zadanie manualne w rękawiczkach, patrzeć przez okulary zawężające pole widzenia, a w tle słuchają szumów i innych głośnych dźwięków utrudniających skupienie uwagi - wyjaśnia Aneta Sieradzan.

- To jest naprawdę niesamowite! - komentuje Ewa Zawalich, nauczyciel szkoły podstawowej. - Teraz zawsze już nieco inaczej będę patrzeć na uczniów, zastanawiać się, w jaki sposób mogą oni odbierać świat.

Dziś (26.01) uczestnicy szkolenia dowiedzieli się również, jak rozmawiać z uczniami z autyzmem, jak urządzać klasę, by czuli się jak najbardziej komfortowo. Jutro będą m.in. poznawać metody pracy z uczniami przejawiającymi tzw. zachowania niepożądane. Dowiedzą się, jak im przeciwdziałać, jak ograniczać do minimum. W czwartek podobne szkolenie przejdą nowo zatrudnieni w ZPE pracownicy obsługi.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.