Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2016-01-27 15:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn najlepiej oświetlonym miastem 2015 roku w Polsce!

Olsztyn24
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odbiera nagrodę podczas gali w Warszawie (fot. Marcin-Kierul - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, odebrał dziś (27.01) w Warszawie nagrodę dla „Najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2015 roku”. W rywalizacji o ten zaszczytny tytuł Olsztyn wyprzedził m.in. Warszawę i Rzeszów.

- Konsekwentna „polityka” oświetleniowa jest jednym z ważnych elementów strategii rozwoju i promocji Olsztyna
- podkreślał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odbierając nagrodę. - Promujemy się hasłem „Olsztyn. O!gród z natury”, a nowoczesne i innowacyjne rozwiązania oświetleniowe przydają miastu klimatu i przytulności.

Olsztyn uzyskał tytuł „Najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2015 roku” w XVII edycji konkursu o tej samej nazwie, organizowanego przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego i Agencję Soma. Tytuł przypadł naszemu miastu za oświetlenie ulic zrealizowanych w ramach projektu: „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego” oraz oświetlenie zrealizowane w ramach projektu „Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym”.

Komisja konkursowa podkreśliła wysoką jakość zrealizowanych inwestycji oświetleniowych, ich duży zasięg oraz zastosowanie automatyki, która dodatkowo ogranicza zużycie energii elektrycznej przy zachowaniu niezbędnych parametrów oświetleniowych i komfortu widzenia. W docenionych przez jury projektach zastosowano m.in. zintegrowany system oświetlenia i sterowania ruchem uzależniający wielkość natężenia oświetlenia od strumienia użytkowników drogi, a na wybranych odcinkach - system nadążny obniżający dodatkowo strumienie świetlne opraw przy całkowitym braku użytkowników drogi.
R E K L A M A
banner
Jednym z elementów strategii rozwoju i promocji Olsztyna jest dbałość o estetykę przestrzeni publicznej. Mieści się w tym walka ze „śmieceniem światłem”, na którą również zwraca uwagę UNESCO, które ogłosiło 2015 rok Światowym Rokiem Światła. Aby mieć na tym polu sukcesy, Olsztyn postawił na konsekwentną realizację systemu zarządzania i sterowania oświetleniem, który najefektywniej wykorzystuje energię elektryczną, zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom dróg, ogranicza nadmierne rozświetlanie mroku przy braku użytkowników, a także aktywizuje mieszkańców do korzystania z infrastruktury rekreacyjnej niezależnie od pory doby, dając im dodatkową satysfakcję z uczestnictwa w innowacyjnie zorganizowanym otoczeniu.

W Olsztynie zainstalowano ponad 3 000 latarń LED wyposażonych w sterowniki odpowiedzialne za płynną regulację strumienia świetlnego i uzbrojonych w mikrofalowe czujniki ruchu, które oświetlają miasto w systemie sterowania nadążnego. Około 1 500 latarń powstało przy okazji modernizacji systemu transportu publicznego i budowie linii tramwajowych, zaś około 700 przy okazji realizacji projektu budowy Centrum Rekreacyjnego „Ukiel”. Pozostałe zostały posadowione w zrewitalizowanych Parkach Centralnym i Podzamcze oraz w układzie komunikacyjnym miasta. Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie powstające latarnie, jako tzw. „meble miejskie”, są skoordynowane pod względem architektonicznym z otoczeniem, w którym funkcjonują.
Z D J Ę C I A
Komentarze [3]
~Soya / 2016-01-28 14:28
Każdego dnia jadę rano i wieczorem ulica Iwaszkiewicza i jestem przerażona brakiem oświetlenia, ledwo widocznymi przejściami dla pieszych, dziurami grozacymi utrata kół. Nie wiem za co ta nagroda, za ten świąteczny plastikowy badziew w centrum czy to fioletowe cudo przed ratuszem.
~klaudia / 2016-01-28 07:24
Szkoda, ze nia ma nagrody za najwięcej dziur na drogach- na pewno byłaby nagroda
~allensteiner / 2016-01-27 22:36
Prawda, mamy tu i ówdzie ładne oświetlenie, zwłaszcza w zimowym okresie okołoświatecznym. Ale mijając po zmroku przejścia dla pieszych myślę, że przemysł ufundował nagrody według wydatków miast na oświetlenie, a nie według ich sensu.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl