Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2016-01-28 21:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Warmińsko-mazurski pejzaż wspólnym motywem dwóch wystaw fotograficznych w BWA

Olsztyn24
Od lewej: Janusz Połom, Małgorzata Bojarska Waszczuk i Julia Andrzejewska | Więcej zdjęć »
Zmiany zachodzące w warmińsko-mazurskim pejzażu będące skutkiem działalności człowieka są wspólnym motywem dwóch wystaw fotograficznych otwartych dzisiaj (28.01) w olsztyńskim BWA Galerii Sztuki. Autorami zdjęć są mistrz - prof. Janusz Połom i rozpoczynająca dopiero karierę artysty-fotografika Julia Andrzejewska.

- To bardzo ważne wystawy, będące mocnym głosem w obronie naszego pejzażu - mówiła Małgorzata Bojarska Waszuk, dyrektor BWA, otwierając wystawy. - To okazja by zastanowić się, czy nie jest to ostatni moment na obronę tego, co mamy tutaj najcenniejszego.

Janusz Połom, wykładający fotografię na Wydziale Sztuki olsztyńskiego uniwersytetu, początkowo zamierzał przygotować abstrakcyjne prace będące hymnem pochwalnym piękna lasu, jego boskości, trwania, rytmu, tajemnicy ciemnego boru. Z czasem jednak, pod wpływem obserwowanych zmian zachodzących w pejzażu miejscowości zamieszkania w gminie Gietrzwałd i w najbliższej okolicy, profesor zmienił koncepcję wystawy. Powstały fotogramy dokumentujące wycinkę lasów pod budowy dróg i innych obiektów, fotografie dokumentujące zabudowę mieszkalną nad brzegami jezior, na terenach, które jeszcze nie tak dawno były polami uprawnymi i łąkami. Ta działalność człowieka bezpowrotnie zmieniła krajobrazy, które autor prezentowanych na wystawie fotografii znał z dzieciństwa, które zapamiętał m.in. z wędrówek z ojcem po okolicznych lasach. I przyznać trzeba, że wnioski z oglądania fotografii Janusza Połoma budujące nie są. Nie bardzo dbamy o to, w co natura wyposażyła nasz region. Trudno więc dziwić się artyście, w artystyczny sposób udokumentował zmiany, które zachodzą w jego najbliższym otoczeniu, a które entuzjazmu nie wzbudzają.
R E K L A M A
banner
- Założyłem sobie koncepcję mówienia wprost o tym, co mnie ostatnio porusza i co mnie interesuje - powiedział prof. Janusz Połom podczas wernisażu. - Wszystko co Państwo widzicie tutaj na wystawie, jest za moim płotem, kilometr, dwa trzy od mojego domu!

Wystawę fotografii Janusza Połoma wzbogaconą o 6 krótkometrażowych filmów wideo można oglądać w sali dużej BWA. Natomiast w sali kameralnej zorganizowano wystawę fotografii Julii Andrzejewskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i studentki Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. To pierwsza indywidualna wystawa początkującej artystki. Poświęcona została środowisku naturalnemu i ingerencji człowieka w przyrodę. Zdjęcia, po wykonaniu poddane artystycznej obróbce, zrobione zostały w lasach w okolicach Olsztyna i Ostródy. Ponieważ właśnie przy tych miejscowościach prowadzone lub planowane są budowy dróg, część fotografii przedstawia krajobrazy po wycinkach lasów.

Wystawę prac Janusza Połoma będzie można zwiedzać do 28 lutego. Tydzień dłużej, bo do 3 marca, eksponowane będą zdjęcia Julii Andrzejewskiej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystaw fotografii Janusza Połoma i Julii Andrzejewskiej

28-01-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl