Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email wb | 2016-02-03 18:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Dziennikarze u marszałka województwa

Olsztyn24
Spotkanie marszałka Gustawa Marka Brzezina z dziennikarzami | Więcej zdjęć »
Na tradycyjne już spotkanie noworoczne marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zaprosił dziś (3.02) dziennikarzy lokalnych mediów. Na spotkanie przybyli przede wszystkim przedstawiciele redakcji z Olsztyna, ale byli też dziennikarze z Elbląga czy Dobrego Miasta.

Otwierając spotkanie marszałek Brzezin podziękował żurnalistom za merytoryczną współpracę w minionym roku.

- Spełniacie kapitalną rolę w regionie, ta rola jest nie do przecenienia - mówił marszałek. - Ludzie chcą mieć informacje, chcą mieć rzetelny przekaz, a często z mediów czerpią inspirację do działania - dodał.
R E K L A M A
banner
Gustaw Marek Brzezin zwrócił przy tym uwagę na rolę, jaką media spełniły m.in. w dochodzeniu do rządowych decyzji o modernizacji i budowie dróg krajowych na terenie województwa, a także w informowaniu o możliwościach i realizacji programów operacyjnych wspieranych środkami unijnymi.

Część informacyjną spotkania marszałek poświęcił podsumowaniu roku 2015 w samorządzie województwa oraz planom samorządu na lata obecnego okresu programowania unijnego (2014-2020).

- Miniony rok był pomyślny dla regionu i samorządu województwa warmińsko-mazurskiego - stwierdził marszałek. - Wykonaliśmy plan finansowy i związane z nim zadania. Naszym największym przeciwnikiem był czas. Wszystkie inwestycje były znacząco dofinansowane ze środków unijnych i jeżeli do końca roku nie zamknęlibyśmy tych inwestycji, trzeba by było to dofinansowanie zwrócić.

Przypomniał też „sztandarowe” inwestycje realizowane w  województwie w I okresie unijnego programowania: drogi (na które w ciągu ostatnich 4 lat wydano prawie miliard złotych), Internet szerokopasmowy, ścieżkę rowerową Grand Vello, lotnisko w Szymanach, inwestycje w turystykę, rynek pracy i sferę społeczną.

- Różnica pomiędzy I a II okresem unijnego programowania polega na tym, że w I okresie programowania samorząd województwa mógł zdecydować na co wykorzystane zostanie większość środków z budżetu Unii Europejskiej - tłumaczył marszałek Brzezin. - Pieniądze poszły więc na rozwój turystyki, na infrastrukturę, czyli wodociągi, kanalizację, chodniki, boiska, sale sportowe czy baseny. W II okresie programowania samorząd będzie mógł zdecydować o przeznaczeniu zaledwie około 30% dofinansowania unijnego, pozostałe środki przekazane przez Unię Europejską będę musiały być wykorzystane dokładnie według zaleceń i wskaźników unijnych. M.in. połowa środków z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczona jest na rozwój innowacyjności i nowych technologii w małych i średnich przedsiębiorstwach.    

Jak poinformował  marszałek, trwają prace nad uruchomieniem przeznaczonych dla Warmii i Mazur środków unijnych. Opracowany został harmonogram ogłaszenia w tym roku 68. konkursów, w ramach których do dyspozycji beneficjentów postawionych zostanie 445 mln euro. Do rozwiązania przez zarząd województwa pozostaje kwestia wykorzystania instrumentów zwrotnych, czyli pożyczek dla przedsiębiorców oraz wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na służbę zdrowia.

Nie zbarakło także informacji o planach inwestycyjnych województwa, szczególnie w zakresie modernizacji dróg wojewódzkich. W tym okresie programowania unijnego samorząd województwa planuje wydać na drogi wojewódzkie 500-600 mln złotych.

- Na na inwestycje w tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 111 mln złotych na tzw. wkład własny do projektów unijnych - mówił marszałek. - Nie jest to może oszałamiająca kwota, ale z drugiej strony niemała.

Planuje się m.in. modernizację drogi pomiędzy Morągiem i Małdytami, jednej z dróg w okolicach Nidzicy oraz dróg w rejonie Braniewa.

W dyskusji sporo miejsca poświęcono też funkcjonowaniu lotniska w Szymanach, przewozom kolejowym, a także planom przekopu Mierzei Wiślanej.

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~wot / 2016-02-04 16:33
Zgadzam się z pierwszym komentującym. Bez podania nazwisk dziennikarzy i redakcji, w których pracują, artykuł jest do ....
~oooo! / 2016-02-04 15:12
O, a jacy to dziennikarze?! Co publikują i gdzie? Siedzą przy bananach ludzie i tyle.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.