Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2016-02-12 19:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Strażacy z miasta i powiatu złożyli sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności

Olsztyn24
Odprawa podsumowująca rok 2015 w Komendzie Miejskiej PSP w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Obowiązkiem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców miast i gmin jest składanie corocznych sprawozdań ze swojej działalności organom samorządu terytorialnego, głównie starostom i prezydentom miast na prawach powiatu. Sprawozdania składają na piśmie, ale tradycją jest też organizowanie spotkań z przedstawicielami samorządów, by wiedzę o stanie bezpieczeństwa na ich terenie przekazać i przeanalizować w bezpośrednim kontakcie. Takie spotkanie, podsumowujące miniony rok, odbyło się dzisiaj (12.02) w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo pożarowe na terenie Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego.

Zaproszenie komendanta miejskiego PSP bryg. Andrzeja Górzyńskiego do udziału w spotkaniu przyjęli m.in. starosta olsztyński Małgorzata Chyziak, wiceprezydent Olsztyna Bogusław Szwedowicz, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu olsztyńskiego, przedstawiciele pogotowia ratunkowego, straży miejskiej i policji.

Według przedstawionego zebranym przez komendanta Górzyńskiego sprawozdania, w 2015 roku na terenie całego obszaru chronionego przez KM PSP w Olsztynie zanotowano ogółem 3596 zdarzeń – w tym 1185 pożarów, 2286 miejscowych zagrożeń i 128 alarmów fałszywych. W porównaniu do roku 2014 tych zdarzeń było więcej o 701, tj. o 24,21 %. Statystycznie co 2godziny i 26 minut z KMP PSP lub podległych jej trzech Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych do zdarzeń na terenie miasta i powiatu wyjeżdżały jednostki ochrony przeciwpożarowej.
R E K L A M A
banner
Liczba pożarów na terenie powiatu ziemskiego w roku 2015 wyniosła 803, w porównaniu z 689 pożarami w roku 2014 (wzrost o 41 zdarzeń, tj. 16,5 %). W większości gmin zanotowano wzrost liczby pożarów, z wyjątkiem gm. Dywity, Gietrzwałd, Olsztynek. Na terenie Olsztyna w 2015 r. zanotowano 382 pożary, co stanowi ok. 32,2 % wszystkich pożarów z obszaru działania Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie.

Przyczyna pożarów na terenie powiatu ziemskiego, to przede wszystkim wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych w okresie wiosennym, tj. zmniejszona ilość opadów deszczu w miesiącach marzec i kwiecień, w których występowały podpalenia i wypalanie traw i pozostałości roślinnych.

Liczba miejscowych zagrożeń w 2015 r. na terenie powiatu ziemskiego wyniosła 1556 i znacząco wzrosła w odniesieniu do roku poprzedniego (o 51,2%). Ponad 36 % tych zdarzeń stanowiły wypadki z udziałem środków transportu. Jedynie w gminie Biskupiec nastąpił spadek liczby miejscowych zagrożeń. Liczba miejscowych zagrożeń w 2015 na terenie Olsztyna wyniosła 727 i była wyższa w porównaniu do 2014 roku o 29 %.

Do realizacji swoich zadań KM PSP posiada 35 pojazdów ratowniczych. Ponadto komenda dysponuje 12. przyczepami specjalnymi oraz 7. kontenerami (wężowy, kwatermistrzowski, dekontaminacyjny, techniczny, pianotwórczy, proszkowy, sanitarno-socjalny). Obsługą tego sprzętu zajmuje się 185 zawodowych strażaków.

Ważną rolę w realizacji zadań ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu olsztyńskiego spełniają też jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest ich 62., w tym 23 są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-gaśniczego.

Podczas odprawy strażacy przypomnieli też o dokonanych zakupach pojazdów i innego sprzętu poprawiającego możliwości skutecznego działania strażaków na miejscu pożarów i innych wydarzeń. W roku 2015 zakupione zostały 2 nowe samochody dla jednostek z gminy Stawiguda: dla OSP Stawiguda – MAN – GCBA-Rt 5,5/42, a dla OSP Pluski samochód MAN GBA 3/24, natomiast Miasto Olsztyn sfinansowało zakup samochodu Iveco GBA 3/20.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podsumowanie roku 2015 w Komendzie Miejskiej PSP w Olsztynie

12-02-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl