Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-02-19 20:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn przyjazny zdrowiu

Olsztyn24
Szpital Miejski w Olsztynie
Drugie miejsce naszego miasta w Rankingu Zdrowia Polski przygotowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Najlepiej - na równi z Krakowem - wypadliśmy pod względem zaplecza medycznego. Ogłoszenie wyników drugiej edycji rankingu odbyło się w Katowicach. Tam zorganizowano Kongres Wyzwań Zdrowotnych.

Wybranych zostało 90 najlepszy powiatów i 35 miast. Oceniane były trzy kategorie: dostępność badań, zdrowie mieszkańców i zaplecze medyczne. W tej ostatniej Olsztyn wraz z Krakowem okazały się bezkonkurencyjne, a ogólnie nasze miasto sklasyfikowane zostało na drugiej pozycji.

W zakresie zaplecza medycznego stolice Warmii i Mazur oraz Małopolski zgromadziły po 107 na 122 możliwe punkty. W przypadku oceny zdrowia mieszkańców nasze miasto zdobyło 126 na 162 punkty (2. miejsce, na równi z Rybnikiem), a dostępność badań to ocena 75/122 punkty (lepszych było sześć miast).
R E K L A M A
banner
- Pacjenci mogą w naszym mieście korzystać z usług siedmiu szpitali, w tym trzech specjalistycznych - wylicza prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Poza tym usługi świadczą 44 niepubliczne placówki, jest niemal 80 praktyk lekarskich i działa prawie 70 aptek.

Bez wątpienia ogromny wpływ na jakość usług ma Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Działający w jego ramach od 2007 roku Wydział Nauk Medycznych jest najmłodszą taką jednostką w kraju, ale za to prężnie się rozwijającą. Absolwenci z doskonałymi wynikami zdają bowiem Państwowy Lekarski Egzamin Końcowy - są wśród najlepszych.

Olsztyn ponadto finansuje z własnego budżetu szereg programów edukacyjnych z zakresu zdrowia i je promujących. Poza tym profilaktykę zdrowia. Aby to było możliwe, konieczna jest współpraca z organizacjami pozarządowymi. Prężnie rozwija się także szpital miejski.

- W ciągu ostatnich sześciu lat przekazaliśmy naszym placówkom ponad 8 mln złotych na inwestycję w infrastrukturę i sprzęt - dodaje prezydent Grzymowicz. - W szpitalu miejskim prowadzony jest oryginalny projekt z zakresu opieki perinatalnej. Ma służyć podniesieniu jakości i dostępności usług medycznych skierowanych do matki i dziecka.

To zadanie ma wartość niemal 8,4 mln złotych, z czego 6,7 miliona to pieniądze zewnętrzne.

Ranking „Dziennika Gazety Prawnej” wśród powiatów wygrał Powiat Tatrzański z siedzibą w Zakopanem, a wśród miast pierwsze miejsce zajął Lublin.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [1]
~allensteiner / 2016-02-20 14:31
No i ten smog w Krakowie. W Olsztynie mniejszy...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl