Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep | 2016-03-01 14:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Podróż to prawie drugi fakultet. Szkolne spotkanie z olsztyńskim globtroterem

Olsztyn24
Spotkanie Bolesława Uryna z uczniami ZPE (fot. ZPE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych przenieśli się dziś (1.03) na dwie godziny w krainę jurt i stepów. Za sprawą Bolesława Uryna, olsztyńskiego podróżnika i pisarza, znawcy i amatora Mongolii. Spotkanie odbyło się w ramach gimnazjalnych warsztatów dziennikarskich koordynowanych przez Ewę Rożek.

- Mongolia to fascynujący kraj kontrastów - mówił uczniom Bolesław Uryn. - Duże miasta, jak Ułan Bator, nie różnią się od większości metropolii XXI wieku. Ludzie kształcą się, korzystają z internetu i innych zdobyczy cywilizacji, ubierają po europejsku. Tymczasem na stepach Mongołowie żyją koczowniczo jak wieki temu, w czasach Czyngis Chana. Mieszkają w jurtach, nie znają elektryczności, żyją z wypasu bydła, jeżdżą konno. Uwierzycie, że w Mongolii jest więcej koni niż ludzi?

Ilustrowany slajdami wykład Bolesława Uryna bardzo zainteresował młodzież. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań. Dopytywali o geografię Mongolii, szkolnictwo, tradycyjne potrawy. Dowiedzieli się, że klimat w tym kraju jest bardzo surowy, lato upalne, zima bardzo mroźna, wiosna i jesień trwają tak krótko, że są niemal niezauważalne. Szkoły takie jak w Polsce funkcjonują tylko w większych miastach, dzieci osadników ze stepów mogą kształcić się wyłącznie mieszkając w internatach, a wielu z nich nawet nie uczy się pisania czy czytania. Tradycyjną potrawa jest kumys, czyli bogaty w witaminy i mikroelementy napój ze sfermentowanego mleka klaczy, dzięki któremu pokolenia Mongołów mogły przeżyć na jałowej ziemi, nie nadającej się do uprawy warzyw, zboża czy owoców. Wbrew obiegowym opiniom Mongolia nie jest suchym krajem, ma szeroko rozwiniętą sieć rzek i jezior. Mieszkają w nich wspaniałe ryby, przyciągające ludzi z całego świata na wyjątkowe wędkowanie.
R E K L A M A
banner
Bolesław Uryn jest pisarzem, dziennikarzem i fotografem. W Mongolii spędzał kilka miesięcy w roku przez 17 lat z rzędu. - Wszystkich was namawiam do podróżowania, bo każda daleka podróż to jak ukończony dodatkowy fakultet studiów - podsumował. - Podróże rozwijają, dają podstawy zawodowe. W czasach tanich linii lotniczych i otwartych granic bariera finansowa nie jest już przeszkodą. Wystarczy tylko chcieć! A jeśli już wyjedziecie, dokumentujcie swój pobyt robieniem zdjęć. Zdjęcia są zawsze najlepszą pamiątką i dzięki nim zawsze będziecie mieli co wspominać.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl