Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2016-03-03 21:48 | Rozmiar tekstu: A A A

„Zbrodnia Katyńska” - warsztat i wystawa IPN w Gimnazjum nr 13

Olsztyn24
„Zbrodnia Katyńska” - warsztat i wystawa IPN w Gimnazjum nr 13 (fot. G 13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Gimnazjum nr 13 w Olsztynie w dniach od 25 lutego do 4 marca 2016 r. zaprezentowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Zbrodnia Katyńska”. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło 2 marca 2016 r. w obecności pracownika merytorycznego Instytutu Pamięci Narodowej, Renaty Gieszczyńskiej.

Po otwarciu wystawy, w ramach cyklu „Uczymy przez doświadczenie”, odbyły się warsztaty dla uczniów realizujących dwa ogólnopolskie projekty: „Przywróćmy Pamięć” i „Pamięć dla Przyszłości”. Gimnazjaliści pracowali na materiałach źródłowych oraz zdjęciach prezentowanych na wystawie, poznając losy Polaków pomordowanych w czasie II wojny światowej. Uczyli się pracy z materiałem źródłowym i poznawali sposoby jego wykorzystania w dalszej pracy nad projektami. Następnie uczniowie złożyli znicze pod Dębem Pamięci na posesji szkoły.

Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Ofiarą zbrodni padła elita narodu polskiego, a najliczniejszą grupę ofiar stanowiła polska inteligencja – profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, urzędnicy. Zbrodnia Katyńska to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa, zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości.
R E K L A M A
banner
Dziś Katyń to przede wszystkim dzień pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. To także obowiązek uczczenia pamięci pomordowanych, zwłaszcza tych, których miejsca pochówku są do dziś nieznane.

Joanna Mieszczyńska
Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl