Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Joanna Mieszczyńska | 2016-03-03 21:48 | Rozmiar tekstu: A A A

„Zbrodnia Katyńska” - warsztat i wystawa IPN w Gimnazjum nr 13

Olsztyn24
„Zbrodnia Katyńska” - warsztat i wystawa IPN w Gimnazjum nr 13 (fot. G 13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Gimnazjum nr 13 w Olsztynie w dniach od 25 lutego do 4 marca 2016 r. zaprezentowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Zbrodnia Katyńska”. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło 2 marca 2016 r. w obecności pracownika merytorycznego Instytutu Pamięci Narodowej, Renaty Gieszczyńskiej.

Po otwarciu wystawy, w ramach cyklu „Uczymy przez doświadczenie”, odbyły się warsztaty dla uczniów realizujących dwa ogólnopolskie projekty: „Przywróćmy Pamięć” i „Pamięć dla Przyszłości”. Gimnazjaliści pracowali na materiałach źródłowych oraz zdjęciach prezentowanych na wystawie, poznając losy Polaków pomordowanych w czasie II wojny światowej. Uczyli się pracy z materiałem źródłowym i poznawali sposoby jego wykorzystania w dalszej pracy nad projektami. Następnie uczniowie złożyli znicze pod Dębem Pamięci na posesji szkoły.

Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Ofiarą zbrodni padła elita narodu polskiego, a najliczniejszą grupę ofiar stanowiła polska inteligencja – profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, urzędnicy. Zbrodnia Katyńska to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa, zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości.
R E K L A M A
banner
Dziś Katyń to przede wszystkim dzień pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. To także obowiązek uczczenia pamięci pomordowanych, zwłaszcza tych, których miejsca pochówku są do dziś nieznane.

Joanna Mieszczyńska
nauczycielka historii
Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl