Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2016-02-17 13:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Warsztat z pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Gimnazjum nr 13

Olsztyn24
Warsztat z pracownikiem IPN w Gimnazjum nr 13 (fot. G 13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W ramach cyklu „uczymy przez doświadczenie”, 16 lutego uczniowie realizujący program edukacyjny „Przywróćmy Pamięć” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Muzeum POLIN w Warszawie i projekt edukacyjny „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)” w ramach projektu „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach” spotkali się pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Warsztaty poprowadziła Renata Gieszczyńska, pracownik IPN i edukator Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście.

Uczniowie pracowali na materiałach źródłowych IPN, Muzeum Auschwitz i Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie. Zajęcia opierały się na mini - wykładzie, pokazie materiałów, analizie źródeł i dyskusji z uczniami. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół zagłady ludności w czasie II wojny światowej, Holokaustu i Auschwitz.

„Obóz w Auschwitz funkcjonował w latach 1940-1945. Był największym ośrodkiem masowej zagłady europejskich Żydów i jednocześnie największym obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości, źródłem niewolniczej pracy, miejscem, gdzie przeprowadzano egzekucje i zbrodnicze eksperymenty, a także dokonywano na ogromną skalę grabieży mienia ofiar. Naziści wysłali do niego ponad milion Żydów, blisko 150 tys. Polaków, 23 tys. Romów, 15 tys. sowieckich jeńców wojennych oraz kilkadziesiąt tysięcy więźniów innych narodowości. Auschwitz stał się symbolem Holokaustu lub – jak określane jest to w języku hebrajskim – Szoa. Auschwitz pełnił jednocześnie dwie funkcje – obozu koncentracyjnego i obozu natychmiastowej masowej zagłady Żydów. Większość kierowanej tu ludności zginęła w komorach gazowych bezpośrednio po przybyciu”. 1)
R E K L A M A
banner
Po zakończonych zajęciach uczniowie wspólnie z Renatą Gieszczyńską złożyli znicze pod Dębem Pamięci Ignacego Drozdka, policjanta zamordowanego przez NKWD na znak pamięci o przeszłości i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Joanna Mieszczyńska
nauczycielka historii
Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie


******
1) Przygotowanie do wizyty w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Pakiet europejski – wskazówki dla nauczycieli i edukatorów. Pod redakcją: Alicji Białeckiej, Krystyny Oleksy, Fabienne Regard i Piotra Trojańskiego Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl