Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2016-03-05 10:06 | Rozmiar tekstu: A A A

„Portrety malarzy polskich” Marcina Radziszewskiego prezentuje Galeria Stary Ratusz WBP

Olsztyn24
Marcin Radziszewski i Iwona Bolińska-Walendzik (WBP) | Więcej zdjęć »
W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie otwarto wczoraj (5.03) wystawę malarstwa „Portrety malarzy polskich” autorstwa Marcina Radziszewskiego.

Autor o sobie, swojej twórczości i wystawie:

Urodziłem się w 1978 r. w Olecku. W wieku 13 lat rozpoczęła się moja przygoda z malarstwem. Malowałem zawsze czym się dało, nawet patyk na piasku był dobry. Po szkole podstawowej chciałem iść do Liceum Plastycznego w Supraślu. Nie było pieniędzy i zgody rodziców. Zostałem samoukiem. Uczyli mnie dziadkowie. Zawsze u nich malowałem. Uciekałem też z domu do Zakopanego, tam poznawałem różne techniki na Krupówkach. Obserwowałem portrecistów, jak posługiwali się pastelem, kredką, węglem. Oczy kazały patrzeć i malować, naśladować.
R E K L A M A
banner
Dziś wyrobiłem swój styl i technikę. Swoje prace pokazywałem mieszkańcom Olsztyna na ponad 10 wystawach. Byłem laureatem II wystawy twórczości i rzemiosła artystycznego w Ełku. Jestem podwójnym stypendystą Prezydenta Olsztyna. Należę do Związku Plastyków Warmii i Mazur. Cały czas maluję, szczególnie olejami - to mi pasuje najbardziej. Lubię robić portrety ludzi. Tym żyję i to kocham. Już do końca życia będę to robił. Sztuka buduje sens mojego życia, bycia tu i teraz. Rozwija ducha do takiego stopnia, aż rozrywa duszę. Uspokaja i wycisza. Budzi i odkrywa. Dzięki sztuce myśl wyczuwa rzeczy. Dlatego muszę malować jak dziecko, cały czas i się z tego cieszyć, bo to jest piękność w piękności życia.

W hołdzie wielkim polskim mistrzom, których dzieła podziwiam. Przedstawiam cykl portretów siedemnastu mistrzów malarstwa polskiego, przełomu XIX i XX wieku. Czas w którym tworzyli swoje dzieła to mój ulubiony okres w historii malarstwa polskiego. Mimo różnic artystycznej formy i ekspresji twórczej, wszyscy z przedstawionych malarzy portretowali dzieje narodu polskiego i przez to tłumaczyli historię Polski.

Autor do sportretowania wybrał m.in. Jana Matejkę, Jacka Malczewskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Józefa Mehoffera, Witkacego i Juliana Fałata.

Wystawę można oglądać do 17 marca.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy malarstwa Marcina Radziszewskiego

05-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl