Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2016-03-16 20:25 | Rozmiar tekstu: A A A

Michel Lethiec & Friends - jubileuszowi goście filharmonii w koncercie „Evening in New York”

Olsztyn24
Meccore String Quartet (fot. Anita Wąsik-Płocińska) | Więcej zdjęć »
W niedzielę (20.03) o godz. 17.00 Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na koncert specjalny w ramach XX Wielkanocnego Festiwalu im. L.v. Beethovena 2016. W wydarzeniu artystycznym pt. „Evening in New York” wystąpią Michel Lethiec & Friends: (Michel Lethiec – klarnet, Villu Veski – saksofon, Tomasz Januchta – kontrabas). Klarnecista francuski Michel Lethiec uważany jest za jedną z najznakomitszych postaci na światowej scenie muzycznej.

Solistom towarzyszyć będzie Meccore Quartet. Założony w 2007 roku zespół uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Meccore Quartet tworzą: Wojciech Koprowski – skrzypce, Jarosław Nadrzycki – skrzypce, Michał Bryła – altówka oraz Karol Marianowski – wiolonczela.

W programie „Evening in New York” muzycy zaprezentują m.in: melodie z musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina oraz melodie z opery Porgy and Bess George'a Gershwina ( w wersji kameralnej). Usłyszymy również kompozycje: Morton Gould - Hommage to Benny, Villu Veski - Arrival oraz jego ar. Jazz Club 1962
R E K L A M A
banner
******

Michel Lethiec – klarnet

Ten klarnecista francuski uważany jest obecnie za jedną z najznakomitszych postaci na światowej scenie muzycznej. Prócz licznych koncertów i występów na festiwalach zajmuje się również nauczaniem oraz uczestniczy aktywnie w poszukiwaniach i w rozpowszechnianiu nowych pozycji repertuaru.

Występuje jako solista i jako kameralista, współpracując z tak wybitnymi muzykami jak m.in. pianiści Jean-François Heisser, Jeremy Menuhin, Jean-Claude Pennetier, pianista i dyrygent Ralf Gothóni, dyrygent Peter Csaba, skrzypek i dyrygent Leonidas Kovakos, skrzypkowie Gérard Caussé, Hagai Shaham, Pierre Amoyal, Jean-Jacques Kantorow, skrzypek Regis Pasquier i altowiolista Bruno Pasquier, altowioliści Yuri Bashmet, Yuri Gandelsmann, wiolonczeliści Arto Noras, Frans Helmerson, flecista i dyrygent Patrick Gallois, oraz z takimi znanymi kwartetami, jak: Talich Quartet, Enesco, Artis, Amati, Prazak, Lindsay Quartet.

Zaangażowany w promocję muzyki współczesnej, był pierwszym wykonawcą między innymi utworów Krzysztofa Pendereckiego, Johna Corigliano, Edisona Denisowa, Krystofa Maratki, Claude’a Ballifa, Marcela Landowskiego, Michela Decousta, Alaina Fourchotte’a, Claudia Scolariego, Salvadora Brotonsa, Susanne Giraud i in.

Jest profesorem w paryskim Conservatoire National Supérieur de Musique oraz w Konserwatorium w Nicei, systematycznie prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie, jest również członkiem jury konkursów międzynarodowych (Genewa, Lipsk, Praga, Osaka, Monachium).

W dorobku ma ponad 20 płyt kompaktowych, nagranych dla wytwórni Lyrinx, Arion, RCA, Bis, Talent, Actes Sud, w tym dwa albumy wyróżnione nagrodami (Ascezy Joliveta i Kontrasty Bartóka).

Nagrał trzy koncerty Krzysztofa Pendereckiego oraz CD poświęconą muzyce kameralnej tego kompozytora (dla Naxos), ponadto Concerto Johanna Baptysty Vanhalla (dla wytwórni Talent), Preludia taneczne Witolda Lutosławskiego (Arion), Luminarium Krystofa Maratki (Arion) oraz sonaty George’a Aurica, Arthura Honeggera i Francisa Poulenca (z pianistą Christianem Ivaldim).

Michel Lethiec jest także dyrektorem artystycznym sławnego Festiwalu Pablo Casalsa w Prades.

Villu Veski – saksofon

W latach 1980-1985 studiował w Estońskiej Akademii Muzycznej, a następnie zdobywał szlify na Jazzowym Obozie Muzycznym w Tatabanya na Węgrzech pod kierunkiem saksofonisty amerykańskiego Erniego Wilkinsa (1988) oraz w Letniej Akademii Konserwatorium Paryskiego w Nicei, gdzie jego nauczycielem był Claude Delangle (1989).

W ciągu lat 1983-87 Villu Veski zdobył szereg nagród na konkursach w byłym ZSRR. Od roku 1982 nauczał gry na saksofonie oraz improwizacji w Szkole Muzycznej w Tallinnie. Od roku 1999 podjął nauczanie w Viljandi Cultural College. Prowadzi też zajęcia na warsztatach muzycznych w Niemczech i w Norwegii.

Od roku 1999 jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Estońskich Artystów-Wykonawców.

Jego repertuar obejmuje klasyczne kompozycje na saksofon altowy oraz dużą ilość muzyki na kwartet saksofonowy. Na polu jazzu jego specjalnością jest stary swing, etno-jazz oraz funky-groove.

Villu Veski uczestniczy w Festiwalach Muzyki Estońskiej oraz w Festiwalach Muzyki Współczesnej NYYD, prezentując tam nowe utwory kompozytorów estońskich. Dokonał pierwszych wykonań koncertów saksofonowych, jakie specjalnie dla niego napisali Eino Tamberg i Hillar Kareva.

Jako solista koncertuje m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Petersburgu, z Estońską Państwową Orkiestrą Symfoniczną i z Tallińską Orkiestrą Kameralną, pod kierunkiem takich dyrygentów jak Neeme Järvi, Peeter Lilje, Vello Pähn, Arvo Volmer czy Tarmo Leinatamm.

Uprawia również muzykę kameralną, współpracując z pianistami i z zespołami instrumentalistów. Jest członkiem Tallińskiego Kwartetu Saksofonowego, z którym koncertował w kraju i za granicą, między innymi na XI Światowym Kongresie Saksofonowym w Walencji, czy w XII Światowym Kongresie Saksofonowym w Montrealu (2000). Wśród artystów, z którymi współpracował, byli m.in. Eivør Pálsdóttir, Laura Lahera, Daniel Astor Piazzolla, Bobo Stenson, Jukka Eskola, Brian Melvin, Kristian Blak & Yggdrasil, Debbie Cameron, Mansor Scott, Sofia Rubina.

W roku 1998 Villu Veski wraz z akordeonistą Tiitem Kalluste zainicjował projekt „Sounds of the Nordic Islands”, prezentowany w wielu krajach świata, m.in. w Meksyku, w Chinach, w Finlandii, Bułgarii, Austrii, w Niemczech, w Grecji, w Rosji, w Belgii i w Zjednoczonym Królestwie. Kolejny jego projekt to „The Afrostonians”, przy którego realizacji jego współpracownikiem był brytyjski śpiewak soul/jazzowy, autor piosenek i producent Ola Onabule. Villu Veski był również twórcą i dyrektorem artystycznym organizowanego na estońskiej wyspie Muhu festiwalu „Muhu Future Music Festival JUU JÄÄB”.

Artysta jest również aktywnym kompozytorem. Pisze wiele dla filmu i telewizji. M.in. w roku 1999 stworzył muzykę do trzynastoodcinkowego telewizyjnego filmu dokumentalnego „W 90 dni dookoła świata”, pokazywanego na kanałach Discovery Travel Channel, BBC/Flextech UK Style i TVF International. Wraz ze swym stałym współpracownikiem Tiitem Kalluste skomponował wiele muzyki do ich wspólnego projektu „Sounds of the Nordic Islands”. Jest także współautorem muzyki do dokumentu „Colours of Islands“ (2012), prezentującego trzy wyspy: estońską Muhu, oraz należące do Stanów Zjednoczonych wyspy Faroe i Big Hawaii.

Tomasz Januchta – kontrabas

Jest kontrabasistą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracuje z orkiestrami i zespołami kameralnymi w kraju i za granicą, takimi jak Sinfonia Varsovia, Verbier Festival Orchestra, Philharmonie der Nationen, kwintet smyczkowy Transemble, Royal Quartet, Kwartet Prima Vista.

Jako kameralista występował na wielu festiwalach, jak m.in. BBC Proms, Kwartesencja, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Chopin i jego Europa, Ensemble.

Gry na kontrabasie uczył się w klasie Kazimierza Jendrysiaka i profesora Andrzeja Mysińskiego. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Otrzymał II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Elblągu oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu.

Jest wykładowcą na Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Ensemble im Księżnej Daisy. Komponuje lub improwizuje muzykę do filmów, teatru i videoartu.

Meccore String Quartet

W skład kwartetu wchodzą: Wojciech Koprowski – skrzypce, Jarosław Nadrzycki – skrzypce, Michał Bryła – altówka oraz Karol Marianowski – wiolonczela.

Założony w 2007 roku, uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół od wielu lat zachwyca melomanów Europy i Ameryki, występując w ramach czołowych festiwali, takich jak Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Ludvig van Beethoven Easter Festival, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele oraz w wielu prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu czy Frick Collection w Nowym Jorku. W 2014 roku Meccore String Quartet miał zaszczyt wystąpić jako pierwszy polski kwartet smyczkowy podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w berlińskim Bundestagu.

Kwartet był wielokrotnie nagradzany podczas prestiżowych konkursów muzyki kameralnej. W roku  2012 oraz 2014 otrzymał nagrodę Irene Steels-Wilsing Stiftung.

W kwietniu 2012 roku zdobył II miejsce oraz nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów Mozarta, Józefa Haydna, jak również utworu obowiązkowego Bretta Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani" w Reggio Emilia. W 2011 roku Meccore String Quartet otrzymał nominację do nagrody „Paszport Polityki" w kategorii muzyka poważna m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów. W roku 2010 kwartet został laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (II i III nagrody nie przyznano), a w roku 2009 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen.

W 2013 roku ukazała się debiutancka płyta CD zespołu, zawierająca Kwartety smyczkowe Mozarta i Beethovena. Album wydany został dzięki wsparciu Irene Steels-Wilsing Stiftung.

Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych dla Bayerischer Rundfunk, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix oraz WQXR. Realizacja kwartetu smyczkowego Schuberta „Śmierć i dziewczyna" dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody „Gwarancje Kultury” 2011.

Zespół kształcił się początkowo u członków kwartetu Camerata, a w latach 2009-2014 studiował w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie. W roku 2012 kwartet uzyskał również stypendium na studia w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Meccore String Quartet doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich (m.in. Reggio Emilia String Quartet Festival, Beethoven Haus Masterclass w Bonn, Jeunesses Musicales w Weikersheim), prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak: Gerhard Schulz (Alban Berg Quartet), Cuarteto Casals, Vogler Quartett, Kuss Quartett, Barthold Kuijken, Heime Müller, Antonello Farulli, Peter Cropper  (Lindsay String Quartet). Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendela.

Kwartet oraz indywidualnie każdy z jego członków jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programu „Młoda Polska”. Dzięki wsparciu MKiDN Meccore String Quartet ma szansę na spełnienie swojej misji, jaką jest propagowanie muzyki kameralnej w miejscach o ograniczonym dostępie do dóbr kultury, kładąc szczególny nacisk na koncerty w szpitalach dla dzieci i młodzieży.

Od roku 2010 Meccore String Quartet jest gospodarzem i organizatorem odbywającego się co roku w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi”, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.  

Członkowie zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną, kierując klasami kameralistyki i skrzypiec w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

******

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30zł ulgowy do nabycia pon.-pt. kasie Filharmonii (i na dwie godziny przed koncertem) oraz poprzez stronę internetową filharmonii: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=294

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl