Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email wb | 2016-03-26 11:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Strażacy i leśnicy apelują: stop pożarom traw!

Olsztyn24
 
W tym roku warmińsko-mazurscy strażacy już prawie trzysta razy gasili pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. A to dopiero początek okresu zwyczajowego oczyszczania pól i łąk z uschniętej roślinności przez ich wypalanie. Strażacy ostrzegają: wypalanie traw niszczy środowisko naturalne, powoduje ogromne straty materialne, a niekiedy prowadzi do tragedii. Nie zastępujmy więc natury!

W 2015 r. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego doszło do 2761 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło aż 38% wszystkich pożarów. Średnio, co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. W działaniach brało udział 4,5 tysiąca pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu. W wyniku pożarów traw w 2015 r. w naszym województwie zginęła 1 osoba, 6 osób zostało rannych. Do 25 marca 2016 r. strażacy gasili już 257 pożarów traw i nieużytków.

Aby podnieść świadomość Polaków w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych, Państwowa Straż Pożarna oraz Lasy Państwowe ruszyły z kampanią informacyjną, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw, a tym samym związanych z nimi niebezpieczeństw dla ludzi i ich majątku. Kampania skierowana jest przede wszystkim do nauczycieli, dzieci i młodzieży szkolnej, mieszkańcy terenów wiejskich oraz właściciele ogródków działkowych.
R E K L A M A
banner
W kampanii biorą udział również strażacy z Warmii i Mazur. Będą m.in. kolportować przygotowane w ramach kampanii ulotki i materiały informacyjne, apelować do naszej odpowiedzialności za pośrednictwem lokalnych mediów, a także spotykać się uczniami, rolnikami i mieszkańcami miejscowości, w których występują warunki szczególnie sprzyjające wywoływaniu pożarów pól i łąk.

- Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego - informuje mł. bryg. Krzysztof Pardo z Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. - Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Jeżeli do potencjalnych podpalaczy nie trafią przytoczone wyżej argumenty, to powinni oni pamiętać również o osobistej odpowiedzialności za wywołanie pożaru i jego skutki.

- Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione - dodaje mł. bryg. Krzysztof Pardo. - Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.

A to nie wszystko. Trzeba się liczyć z odpowiedzialnością majątkową za spowodowane wypalaniem traw straty, rolnicy natomiast mogą stracić unijne dopłaty bezpośrednie do posiadanych gruntów.

Materiały informacyjne przygotowane do wykorzystania w ramach kampanii materiały do wykorzystania tj. ulotki, plakaty znajdują się na stronie KW PSP w Olsztynie pod adresem: http://www.kwpsp.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=82:trawy&catid=88&Itemid=534

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.