Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2016-03-29 13:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Budimex zbuduje drugi odcinek południowej obwodnicy w Olsztynie

Olsztyn24
Dariusz Blocher i Mirosław Nicewicz podpisują umowę | Więcej zdjęć »
W siedzibie olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano dziś (29.03) umowę na budowę drugiego odcinka południowej obwodnicy Olsztyna. Popisy pod dokumentem złożyli: dyrektor oddziału GDDKiA Mirosław Nicewicz i prezes zarządu Budimex SA Dariusz Blocher. W uroczystości podpisania umowy udział wzięli także minister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, wojewoda Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak oraz burmistrzowie i wójtowie gmin, przez które obwodnica będzie przebiegać.

Podpisanie dzisiejszej umowy zakończyło kilkumiesięczny okres oczekiwania na rozstrzygnięcie prokuratory w sprawie podejrzenia o zmowę cenową między uczestnikami przetargu na budowę tego odcinka obwodnicy. Śledczy nie dopatrzyli się nie prawidłowości w ofertach przetargowych, czym dali zielone światło do rozstrzygnięcia przetargu, podpisania umowy z wykonawcą i rozpoczęcia budowy.

Przetarg wygrała firma Budimex SA, która zobowiązała się wykonać inwestycję w ciągu 28 miesięcy (z wyłączeniem miesięcy zimowych) za kwotę 913 mln złotych. Za te pieniądze zostanie wybudowany odcinek o długości 14,7 km drogi ekspresowej pomiędzy węzłami Olsztyn-Południe i Olsztyn Wschód.
R E K L A M A
banner
Droga zlokalizowana będzie na terenie Olsztyna i gmin Stawiguda, Purda, Barczewo, ominie miasto od południowego wschodu. Przebiegać będzie od drogi S51 w sąsiedztwie miejscowości Tomaszkowo poprzez okolice  miejscowości Bartążek, Szczęsne, Klebark Mały do drogi nr 16 na wysokości ogródków działkowych na Wójtowej Roli.

Inwestycja polegać będzie na budowie odcinka obwodnicy o przekroju dwujezdniowym wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową obiektów inżynierskich oraz urządzeń ochrony środowiska. W ramach kontraktu powstaną węzły Olsztyn-Jaroty i Olsztyn-Wschód. Jako kolejny etap inwestycji planowana jest budowa węzła Olsztyn Pieczewo.

Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Do wykonawcy, oprócz robót budowlanych, będzie należało wykonanie dokumentacji zamiennej wielobranżowej węzłów w zakresie projektu budowlanego oraz dokumentacji zamiennej w zakresie ewentualnej zmiany sposobu wzmocnienia podłoża i umocnienia skarp, a także uzyskanie wszystkich warunków technicznych, uzgodnień, opinii i decyzji.

Przypomnijmy, że na pierwszy odcinek południowej obwodnicy Olsztyna umowa została podpisana w sierpniu 2015 r. i pierwsze prace już tam trwają. Zadanie obejmuje odcinek obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16 o długości 10 km. Droga klasy GP będzie stanowić obejście miasta od przyszłego węzła Olsztyn-Zachód do węzła Olsztyn-Południe. Trasa zlokalizowana na terenie gmin Gietrzwałd i Stawiguda ominie miasto od południowego zachodu. Przebiegać będzie od drogi nr 16 w okolicach miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa do drogi nr 51.

Realizowana  w dwóch zadaniach południowa obwodnica Olsztyna będzie drogą o długości 24,7 km. W ciągu drogi krajowej nr 16 (dł. 10 km) będzie miała klasę GP, na pozostałym odcinku (dł. 14,7 km) będzie drogą ekspresową S51. Budowa obwodnicy Olsztyna poprawi układ drogowy i warunki transportowe Olsztyna i okolic. Umożliwi eliminację znaczącej części ciężkiego ruchu z zatłoczonego centrum miasta oraz poprawną obsługę podróży tranzytowych dalekich a także bliskich (pomiędzy oddalonymi dzielnicami czy sąsiednimi miejscowościami). Poprawiony system transportowy miasta i okolic poprawi również atrakcyjność regionu i umożliwi szybszy rozwój gospodarczy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podpisanie umowy w Oddziale GDDKiA w Olsztynie [29.03.2016]

29-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl