Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2016-04-01 13:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz?

Olsztyn24
Miniprojekt szkolny – grant pt. „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (fot. G 13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Uczniowie Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie zaprezentowali wczoraj (31.03) mini projekt szkolny – grant pt. „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”. Spektakl zrealizowano w ramach projektu „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach”.

W ramach projektu gimnazjaliści poznawali swoje wielokulturowe miasto i jego historię oraz przygotowali montaż słowno-muzyczny o pięknej, ale tragicznej historii miłości Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego (Romeo i Julia), którzy zakochali się w warunkach obozowych, a uczucie między nimi rozgorzało i przerodziło się w wielką miłość. Próba wspólnej ucieczki zakończyła się niepowodzeniem i śmiercią bohaterów naszej opowieści – śmiercią pełną godności i nadziei dla innych, że warto wbrew wszystkiemu kochać, nawet za cenę życia.

Przedstawienie odbyło się w przygotowanej przez uczniów scenografii – na tle makiety obozowej. Opowieść bazowała na wspomnieniach byłych więźniów obozu w Auschwitz z wykorzystaniem nastrojowej muzyki i fragmentów filmu TVP.
R E K L A M A
banner
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii starego Olsztyna, pamiętającego czasy społeczności żydowskiej oraz zdjęć współczesnego miasta, wykonanych przez uczniów, prezentujących pozostałości po życiu Żydów. Na wystawie zaprezentowano również materiały Muzeum Auschwitz, Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie,  Instytutu Pamięci Narodowej i Memorialu de la Shoah w Paryżu.

Projekt został przedstawiony uczniom, ich rodzicom i dziadkom, nauczycielom, pracownikom szkoły i gościom, wśród których byli: Marek Smoliński - inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, Kornelia Kurowska - prezes Fundacji Borussia, dr Waldemar Brenda - naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie i Daniel Białuński - pracownik IPN.

Projekt  „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach” jest realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie i Telewizję Polską Oddział Terenowy w Olsztynie w ramach programu Obywatele dla Demokracji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy EOG) przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Joanna Mieszczyńska
Opiekun projektu, nauczycielka historii
Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl