Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2016-04-12 21:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Czy są ślady społeczności żydowskiej w Olsztynie?

Olsztyn24
Uczniowie Gimnazjum nr 13 przed Tartakiem Raphaelsohnów (fot. G13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Uczniowie Gimnazjum nr 13 w Olsztynie realizujący ogólnopolski projekt „Pamięć dla Przyszłości” wybrali się do centrum miasta, aby rozpocząć poszukiwania i znaleźć odpowiedź na postawione w tytule pytanie. Czego szukali? Śladów materialnych i judaików, które znajdują się w przestrzeni miejskiej oraz Muzeum Nowoczesności w Olsztynie.

I cóż znaleźli? Butelki firm zajmujących się produkcją i dystrybucją piwa oraz napojów (XIX/XX w.), cegły i stare wieszaki. Browary prowadzili w Olsztynie także Żydzi, a na zdjęciu prezentujemy butelkę firmy LevinSohn&Comp. Stare wieszaki z napisem Allenstein, z nazwami żydowskich sklepów tekstylnych i nazwiskami rodzin żydowskich pochodzą z prywatnej kolekcji Rafała Bętkowskiego, który oprowadził nas po muzeum. Widnieją na nich nazwiska Frankenstein, Levy, Hirschfeld, Simonson.

O cegłach z cegielni i tartaku żydowskiej rodziny Raphaelsohnów opowiadał nam Pan Rafał, z którym ponowne spotkanie było dla nas niespodzianką, ale bardzo wartościowe w przekazane treści. Wspólnie analizowaliśmy stare zdjęcie lotnicze Olsztyna z I połowy XX wieku, nagrywaliśmy filmiki pokazujące dawną część przemysłową miasta oraz porównywaliśmy zdjęcia i filmy z terenem wokół tartaku i Łyny.
R E K L A M A
banner
Kolejny etap stanowiło porównanie starego zdjęcia budynku straży pożarnej z czasów, gdy komendantem był Dawid Mendelsohn, ojciec architekta Ericha Mendelsohna. Śladów społeczności żydowskiej szukaliśmy na ulicy Grunwaldzkiej. I tu okazało się, że są dwa ciekawe obiekty – mur oporowy oraz budynek gminy żydowskiej i żydowskiego domu starców. Wykonaliśmy zdjęcia i filmy w terenie, ponownie porównaliśmy obiekty istniejące ze starymi fotografiami i rozpoczęliśmy poszukiwanie szczególnego miejsca – terenu po „nowej” synagodze. Z obiektu nic nie zostało, a świadectwem jego istnienia jest tylko mur okalający posesję.

Uczniowie Gimnazjum nr 13 w Olsztynie wcielili się w rolę fotoreporterów i przeprowadzili z mieszkańcami sondę uliczną. O co pytali? O ślady społeczności żydowskiej w Olsztynie, o skojarzenia związane z kulturą i tradycją żydowską, o miejsce, w którym się znajdowaliśmy. Padło również zasadnicze pytanie – dlaczego warto zachować mur? Bowiem mur stanowi ślad po nieistniejącej już olsztyńskiej gminie żydowskiej, po miejscu masowej zbiórki Żydów w czasie II wojny i po miejscu nieformalnego getta.

Uczniowie wyposażeni w nagrane filmy w terenie, sondę uliczną, wywiad, zdjęcia wrócili bogatsi o kolejne cenne doświadczenie.

Joanna Mieszczyńska
opiekun projektu, nauczycielka historii
Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl