Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email ep | 2016-05-04 13:32 | Rozmiar tekstu: A A A

ZPE ma swoją reprezentację w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Olsztyn24
Uczniowie ZPE będą reprezentować nas w tegorocznym Sejmie Dzieci i Młodzieży (fot. ep)
Ogromne gratulacje dla Adriana Glinki i Filipa Niewiadomskiego z Zespołu Placówek Edukacyjnych. Dzięki dobrze wykonanemu zadaniu nastolatkowie dostali się do tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. 1 czerwca wezmą udział w posiedzeniu najmłodszej izby Parlamentu.

Obaj nastolatkowie czują dziś ogromną satysfakcję.

- To dla mnie uwieńczenie wszystkich sukcesów, całej działalności w szkole - mówi Adrian. - Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że przejdziemy. Marzenia czasem się spełniają...
R E K L A M A
banner
- A ja cały czas wierzyłem, że uda nam się dostać do Sejmu Dzieci i Młodzieży - dodaje Filip. - Dlatego, że długo pracowaliśmy nad naszym projektem, poświęciliśmy mu dużo czasu. Oczywiście z sukcesu bardzo się cieszę.

Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca parlamentaryzm wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każde z 16 województw otrzymuje liczbę mandatów proporcjonalną do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich na swoim terenie. Raz w roku, w Dzień Dziecka czyli 1 czerwca, młodzi „posłowie” spotykają się w Sejmie na specjalnej sesji. W tym roku pojadą też Adrian i Filip z ZPE.

Co trzeba było zrobić, żeby dostać się na tegoroczne posiedzenie młodzieżowego parlamentu? Wykonać zadanie pod hasłem „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Najpierw znaleźć właściwe miejsce w okolicy szkoły, potem zdobyć informacje o historii jego powstania, na koniec rozpropagować wiedzę wśród lokalnej społeczności. 

Wybraliśmy pamiątkową tablicę przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Turowskiego i rosnące obok dęby pamięci tłumaczy Filip. - Upamiętniają one Stefana Sarnowskiego i Ryszarda Wilimowicza, dwóch polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

- Wykonując zadanie współpracowaliśmy z uczniami ZSO nr 4, Spółdzielnią Mieszkaniową Jaroty i osiedlowymi sklepami – wyjaśnia Adrian. - Prowadziliśmy prelekcje w szkole, przygotowaliśmy ulotki informacyjne i rozdawaliśmy mieszkańcom Nagórek. Dokładnie w 76. rocznicę mordu złożyliśmy uroczyście przy tablicy kwiaty.

Z wykonania zadania uczniowie ZPE wywiązali się doskonale. Jak czytamy w podsumowaniu projektu na stronie Sejmu Dzieci i Młodzieży, Projekt zrealizowano rzetelnie i profesjonalnie. Widać zaangażowanie uczniów w poszczególne punkty zadania. Dokładnie opisane, przybliżone i zbadane miejsce pamięci. Zwraca uwagę pozyskanie sojuszników w ankietę i realizację zaplanowanych działań.(...) Cieszy konsekwencja w realizacji postawionych celów. Sam projekt wykonany w przejrzysty sposób.

W nagrodę Adrian i Filip 1 czerwca pojadą do prawdziwego Sejmu RP. Zasiądą na sali plenarnej i razem z rówieśnikami z całej Polski wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. Teraz zastanawiają się, jakie tematy poruszyć.

- Jestem bardzo dumna z moich uczniów - podkreśla Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE. - Po raz kolejny udowodnili sobie i innym, że praca się opłaca, że marzenia spełniają się tylko okupione wysiłkiem. Gratuluję im i czekam na relację z Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.