Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep | 2016-04-28 16:02 | Rozmiar tekstu: A A A

Gotowanie to przygoda

Olsztyn24
I Powiatowy Konkurs Kulinarny w ZPE (fot. ZPE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Nawet sałatka jarzynowa może stać się kuchennym arcydziełem, a niepełnosprawni potrafią gotować nie gorzej od zdrowych. Udowodnili to dziś (28.04) uczniowie czterech  szkół specjalnych w I Powiatowym Konkursie Kulinarnym organizowanym przez Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

– Każdy z nich mógłby już dziś pracować w restauracji! – podsumował Krzysztof Andrukanis, szef kuchni Malta Cafe, członek jury.

W konkursie zwyciężyła Nikola Wożniak z Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Kruzach. Drugie miejsce zdobył Patryk Kleber ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Żardenikach. Trzecie miejsce, ex equo, przypadło Małgorzacie Kozikowskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olsztynie i Mateuszowi Koźniewskiemu, reprezentantowi gospodarzy, uczniowi ZPE.
R E K L A M A
banner
Cała czwórka na oczach jury przygotowywała sałatkę jarzynową z identycznych składników. Samodzielnie dobierali jednak proporcje i z godną podziwu wirtuozerią dozowali przyprawy. Sałatka Nikoli była delikatna i klasyczna. W daniu Patryka znalazło się najwięcej ziemniaków i selera. Z kolei Mateusz postanowił nie dodawać majonezu, a Małgorzata postawiła na ostre doprawienie.

- Wybór był trudny. Każda sałatka była inna, na swój sposób doskonała, każdy z was dobrze wyraził własne poczucie smaku – mówiła uczestnikom Wioletta Rutkowska, przewodnicząca jury, na co dzień kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie.

Oprócz niej w jury zasiadali Krzysztof Andrukanis, szef kuchni restauracji Malta Cafe oraz dr Katarzyna Tkacz z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Nagrody i dyplomy jurorzy wręczali wspólnie z Wandą Agnieszką Jabłońską, dyrektor ZPE oraz Sylwią Przybylińską, wicedyrektor szkoły.

– Wszyscy jesteście zwycięzcami – mówiła młodzieży Wanda Agnieszka Jabłońska.

Uczestnicy uśmiechali się i byli wyraźnie zadowoleni.

– Dużym sukcesem uczniów jest sam udział w konkursie, w którym oceniają ich profesjonaliści – mówiła Joanna Mogińska, nauczyciel SOSW w Olsztynie.

– Dziś mogli spróbować swoich sił, pokazać sprawczość – dodała Agnieszka Freitag, nauczyciel PSKOSW w Kruzach, wyjątkowo dumna ze swojej uczennicy Nikoli. – I zwiększyć szansę na znalezienie zatrudnienia, nawet na otwartym rynku pracy.

Czy niepełnosprawni uczestnicy konkursu mają szansę na pracę w popularnej restauracji?

– Oczywiście że tak. Ja bym ich zatrudnił, na stanowisku pomocnika kuchennego poradziliby sobie nie gorzej od zdrowych – mówił Krzysztof Andrukanis.

– Widać, że potrafią bardzo dobrze wykonywać konkretne proste prace jak krojenie warzyw. Już są gotowi do pracy w kuchni pod nadzorem – nie kryła Wioletta Rutkowska. – A to jest już ich ogromny osobisty sukces.

Konkurs był tegorocznym podsumowaniem w ZPE prozdrowotnej akcji „Żyj smacznie i zdrowo”. Główni organizatorzy to Michał Śliwiński, nauczyciel SPDP oraz Mariusz Adamowicz, nauczyciel gimnazjum w ZPE.

– W przyszłym roku planujemy wystartować z kolejną inicjatywą – mówił Michał Śliwiński. – Być może uda nam się przygotować kulinarny konkurs dla szkół specjalnych z całego województwa.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl