Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email JM | 2016-05-04 22:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Ambasador Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w XI LO

Olsztyn24
Joanna Mieszczyńska, ambasador Muzeum Historii Żydów - w XI LO w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie grupa uczniów zakwalifikowana do udziału w 25. Marszu Żywych - w którym przejdzie wspólnie z ludźmi z całego świata „drogą śmierci” z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau – uczestniczyła dziś (4.05) w spotkaniu z Joanną Mieszczyńską, Ambasador Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie na terenie woj. warmińsko-mazurskiego.

Tematem przewodnim spotkania było przybliżenie i przypomnienie młodzieży zagadnień związanych z niemiecką polityką eksterminacji wobec różnych grup narodowościowych, ze szczególnym uwzględnieniem eksterminacji Żydów (holocaust). Cennym w spotkaniu było wzbogacenie wykładu o związane z tematyką spotkania bogate, różnorodne materiały fotograficzne oraz sięganie przez prowadzącą do różnorodnych materiałów, np. Robert Szuchty, Piotra Trojańskiego, „Zrozumieć Holocaust” czy „Przygotowanie do wizyty w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Pakiet europejski a wskazówki dla nauczycieli i edukatorów” pod redakcją Alicji Białeckiej, Krystyny Oleksy, Fabienne Regard i Piotra Trojańskiego.

Ambasadorka Muzeum nie tylko ukazała tragizm historii narodu żydowskiego w czasie okupacji, ale także przybliżyła młodzieży zagadnienia związane z pochówkiem i zwyczajami pogrzebowymi w świetle zasad judaizmu, ze szczególnym uwzględnieniem roli domu przedpogrzebowego w judaistycznej tradycji pogrzebowej. Bardzo ważnym dla uczestników spotkania okazały się informacje o zasadach obowiązujących na cmentarzach żydowskich i w miejscach pamięci.
R E K L A M A
banner
Podczas spotkania prowadząca odniosła się także do naszej lokalnej historii – w oparciu o zdjęcia dawne i współczesne poprowadziła słuchaczy śladami dawnej społeczności żydowskiej Olsztyna. Opowiedziała młodzieży XI Liceum Ogólnokształcącego historię olsztyńskich Żydów w odwołaniu do dokumentów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Olsztynie.

To na pewno było spotkanie cenne. A teraz bardziej świadomi, z większą wiedzą młodzież XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie wyruszy w długą podróż, by 5 maja ruszyć w trzykilometrową trasę sprzed bramy byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau w hołdzie ofiarom Zagłady.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.