Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Joanna Mieszczyńska | 2016-04-29 22:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” w Gimnazjum nr 13 w Olsztynie

Olsztyn24
Akcja „Żonkile” (fot. G13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W dniach 20 – 27 kwietnia 2016 r., w 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim, w Gimnazjum nr 13 w Olsztynie i jego okolicy odbyła się akcja społeczno–edukacyjna „Żonkile”.

Przygotowania do tej akcji trwały długo. W kwietniu 2016 r. uczniowie klas II i III wykonali papierowe żonkile, które w czasie akcji rozdawali uczniom i pracownikom szkoły, a także mieszkańcom Olsztyna. Klasa IIIG uczestniczyła w webinarium poświęconym akcji w ramach miesiąca tematycznego „Wielokulturowość w praktyce”, organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na portalu labib.pl. W marcu i kwietniu 2016r. uczniowie przygotowali prace na szkolne konkursy: „Holocaust i Katyń (zbrodnie XX wieku)” i „Symbole religii świata”. Wyniki ogłoszono 21.04.2016 r., a prace uczniów zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. Uczniowie obejrzeli kalendarium powstania i prezentację multimedialną o akcji „Żonkile” przygotowaną przez Muzeum POLIN. Część klas obejrzała film o powstaniu w getcie warszawskim „Nie było żadnej nadziei”, a wybrane klasy uczestniczyły w lekcji z użyciem relacji przeprowadzonej przez ambasadora POLIN.

20 kwietnia 2016 r. akcję „Żonkile” przeprowadziliśmy także w zaprzyjaźnionym Przedszkolu Językowym Junior Academy w Olsztynie. Uczniowie Gimnazjum nr 13 odwiedzili placówkę i wspólnie z przedszkolakami wycinali oraz kleili żonkile przeznaczone dla dzieci i ich bliskich. W czasie spotkania dzieci uczyły się piosenki „Pachnąca wiosna”, którą śpiewały wspólnie z gimnazjalistami.
R E K L A M A
banner
Podczas pobytu w przedszkolu rozmawialiśmy o tym, kim jest powstaniec, co to jest powstanie, kiedy trzeba bronić ojczyzny, kto broni ojczyzny oraz o tym, z czym dzieciom kojarzy się wiosna, jakie kwiaty kwitną wiosną, co oznacza żonkil, z czym kojarzy się kolor żółty.

W czasie spotkania odbyły się konkursy z nagrodami dla uważnych słuchaczy. Lekcja historii przeprowadzona przez gimnazjalistów okazała się dla maluchów ciekawym i twórczym doświadczeniem.

20 i 21 kwietnia w szkole odbyła się także akcja rozdawania ulotek – tablicy upamiętniającej społeczność żydowską w Olsztynie w ramach Dnia Pamięci o Holocauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Tablica została samodzielnie zaprojektowana i przygotowana przez uczniów realizujących projekt Pamięć dla Przyszłości. Celem akcji jest przekonanie władz miasta i olsztynian do postawienia tablicy na terenie dawnej synagogi w Olsztynie. Szkolnym obchodom towarzyszyła wystawa „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej” przygotowana w oparciu o materiały Instytutu Pamięci Narodowej.

27 kwietnia mieszkańcy Olsztyna obejrzeli w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych film pt. „Nie było żadnej nadziei” Muzeum POLIN. Prezentacji towarzyszyła akcja rozdawania żonkili.

Joanna Mieszczyńska
koordynator akcji
ambasador Muzeum POLIN w Warszawie.


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.