Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep | 2016-05-17 14:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Młodzi aktywnie. Pierwsze samodzielne ognisko uczniów ZPE

Olsztyn24
Uczniowie ZPE na pikniku w Kudypach (fot. ZPE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Grupa nastolatków pojechała na ognisko bez rodziców. Rozpalali ogień, piekli kiełbaski, sprzątali po sobie. Niby normalne, gdyby nie fakt, że wszyscy są niepełnosprawni. Uczniowie klubu „Młodzi aktywnie” z Zespołu Placówek Edukacyjnych spędzili popołudnie w arboretum w Kudypach.

Kasia, Wiola, Lena, Krzyś, Michał i Dawid z terapeutami ze szkoły wyjechali po godz. 15. Po blisko godzinnej jeździe autobusem dotarli do arboretum w Kudypach, gdzie w dozwolonym miejscu rozpalili ognisko.

- Piekliśmy kiełbaski, spacerowaliśmy po lesie, odpoczywaliśmy - mówi Nina Suberlak-Zając, nauczyciel.
R E K L A M A
banner
- To była dla nich przede wszystkim nauka samodzielności, możliwość sprawdzenia siebie w całkiem nowych sytuacjach bez rodziców. Wszyscy uczniowie poradzili sobie doskonale, byli bardzo zadowoleni, nie chcieli wracać do domów  – mówi Magdalena Rutkowska – Curzydło, nauczyciel ZPE.

Do klubu „Młodzi aktywnie” należy dziesięcioro uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej ZPE z różnymi niepełnosprawnościami. Z autyzmem, zespołem Aspergera, porażeniem mózgowym. Uczestnicy raz w miesiącu spotykają się i wychodzą w różne ciekawe miejsca, pod dyskretną opieką terapeutów.

– Na wycieczkach muszą sobie radzić jak najbardziej samodzielnie. Nawiązywać kontakty z kelnerką, płacić za posiłek, orientować w terenie, sprzątać – mówi Ilona Gdyk, nauczyciel – koordynator klubu „Młodzi aktywnie”. – Chodzi o to, żeby kształtowali poczucie odpowiedzialności, przezwyciężali własne ograniczenia, uczyli się konstruktywnych norm i zachowań także w spędzaniu czasu wolnego.

„Młodzi aktywnie” byli w tym roku szkolnym m.in. w pizzerii, kręgielni, teatrze, na spacerze po olsztyńskiej starówce. Mimo że większości nastolatków miejsca nie wydają się nadzwyczaj atrakcyjne, uczniowie ZPE byli bardzo zadowoleni ze wszystkich wycieczek. Podobny cykl zajęć prowadzony jest również w gimnazjum i szkole przysposabiającej do pracy, pod nazwą „Klub Spotkań Młodzieży z Autyzmem’, w skrócie „Klub Autysty”. W przyszłym roku szkolnym kluby będą rozwijać swoją działalność.

ep

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~wot / 2016-05-17 21:37
Biję brawo młodzieży i opiekunom. Kłaniam się Wam nisko, niziutko.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl