Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-05-17 22:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Rowerowe laboratorium - odsłona nr 3

Olsztyn24
Uczestnicy projektu wizytowali również Olsztyn
Kolejne spotkanie rowerzystów z krajów nadbałtyckich. Tym razem wielbicieli jednośladów gościło szwedzkie Växjö. Międzynarodowy projekt badawczy BikeLab (Rowerowe Laboratorium) gromadzi pasjonatów rowerów z trzech państw - Polski (Olsztyn), Litwy (Kłajpeda) i Szwecji (Växjö). Ci, między 10 a 13 maja, spotkali się w Skandynawii.

Głównym celem projektu jest poszukiwanie sposobów skutecznego propagowania jazdy na rowerze w oparciu o trzy partnerskie miasta, a następnie propagowanie najlepszych pomysłów w całym rejonie Morza Bałtyckiego. Wizyta w Växjö składała się z kilku warsztatowych sesji roboczych i prezentacji oraz bardzo istotnej części praktycznej, polegającej na kilkugodzinnym przejeździe rowerami elektrycznymi przez miasto.

Podczas wycieczki można było spróbować jazdy różnymi rodzajami rowerów, w tym bagażowymi oraz takimi, którymi można bezpiecznie przewozić dzieci. Elektryczne wspomaganie umożliwiło pokonanie wielokilometrowej trasy bez większego wysiłku.
R E K L A M A
banner
- Växjö zaprezentowało się jako miasto o wysokiej kulturze rowerowej - mówi uczestniczka laboratorium Dorota d`Aystetten. - Ścieżki są tam powszechne, centrum miasta zamknięte dla ruchu samochodowego, a dostępne dla rowerowego. Przed wieloma przejściami dla pieszych ustanowiono priorytety dla rowerów, czyli specjalnie wydzielone miejsca, na których rowerzyści mogą bezpiecznie czekać na zmianę świateł, a po ich zmianie ruszyć jako pierwsi. Można też było zauważyć różnego rodzaju szykany spowalniające ruch samochodowy. Wielkim udogodnieniem dla rowerzystów są powszechne parkingi rowerowe, niektóre z  nich zadaszone, zamykane i wyposażone w piętrowo zainstalowane stelaże do przechowywania dwukołowych pojazdów.

Odczucie bezpieczeństwa i spokoju przy poruszaniu się tamtejszymi ulicami - jedno z ważniejszych wrażeń, jakie wywieźli ze Szwecji uczestnicy projektu. Na to odczucie składa się brak agresywnego ruchu samochodowego i wysoka kultura wszystkich uczestników dróg.

- Dzięki dużej liczbie mieszkańców, którzy korzystają z rowerów, a nie samochodów, miasto cieszy się czystym powietrzem i brakiem hałasu - informuje Dorota d`Aystetten. – Świetne wrażenie robi też centrum miasta, pełne sklepów i kafejek. Zamknięte dla ruchu samochodowego jest przyjazne rowerzystom i spacerowiczom, którzy chętnie je odwiedzają.

Dzięki międzynarodowemu porozumieniu Olsztyna, Kłajpedy i Växjö z Uniwersytetem Linneusza, organizacją Macken ze Szwecji i Du Ratai z Litwy projekt jest w pełni finansowany przez Instytut Szwedzki, który w całości pokrywa koszty uczestnictwa wszystkich delegacji. Następnym etapem będzie poszukiwanie źródeł finansowania priorytetów wskazanych w ramach projektu. Po ich pozyskaniu możliwa będzie dalsza międzynarodowa współpraca, prowadząca do wdrożenia najnowszych rozwiązań przyjaznych rowerzystom.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl