Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email inf. pras. | 2016-05-31 22:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Prezydent z parlamentarzystami o projekcie elektrociepłowni

Olsztyn24
Spotkanie prezydenta z parlamentarzystami (fot. Marcin Kierul)
Nowa olsztyńska elektrociepłownia, która ma być zasilana paliwem z odpadów, wzbudza spore emocje. Prezydent miasta przekonuje, że inwestycja jest Olsztynowi potrzebna i zachęca do poparcia idei nie tylko mieszkańców, ale także posłów i senatorów. Dzisiaj (31.05) do olsztyńskiego ratusza prezydent zaprosił w tej sprawie parlamentarzystów z Warmii i Mazur.

Spośród ponad 20 parlamentarzystów i przedstawicieli rządu do ratusza dotarło zaledwie troje: Anna Wasilewska i Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej oraz Mirosław Pampuch z Nowoczesnej. Dwoje posłów Prawa i Sprawiedliwości - Iwona Arent oraz Jerzy Antoni Gosiewski przysłało swoich reprezentantów.

- Ze smutkiem stwierdzam nieobecność części zaproszonych gości - przyznał podczas spotkania prezydent Piotr Grzymowicz. - Doskonale wiemy, że potrzebujemy silnego wsparcia przedsięwzięć istotnych dla regionu. A nasz projekt właśnie taki jest. Dlatego będę ponawiać zaproszenia i przekonywać do tej inwestycji. Jeśli tego współdziałania naszych parlamentarzystów nie będzie, zawsze przegramy z silniejszymi regionami.
R E K L A M A
banner
Parlamentarzyści, a także przedstawiciele samorządu województwa oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogli zapoznać się z projektem. Później dyskutowali także o przyszłości zadania.

- Nie mamy żadnej gwarancji dostaw ciepła z Michelin po 2020 roku - podkreślał konieczność realizacji zadania prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Konrad Nowak. - Dlatego musieliśmy podjąć działania w zakresie zabezpieczenia mieszkańców w energię cieplną.

Teraz powstaje ona niemal w całości w oparciu o węgiel. Po realizacji zadania jego udział miałby się zmniejszyć o ok. połowę. Paliwem natomiast stałaby się frakcja wytwarzana z odpadów przetworzonych w olsztyńskim ZGOK-u. To szczególnie ważne, bowiem od styczna, na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki, nie można składować odpadów o kaloryczności wyższej niż 6MJ/kg.

- Długofalowe skutki zaniechania tej inwestycji mogą być dla miasta katastrofalne - mówił poseł PO, Janusz Cichoń. - Ten projekt jest według mnie racjonalny i w dłuższej perspektywie opłacalny ekonomicznie.

Obecni na spotkaniu parlamentarzyści zapowiadali rozmowy na ten temat.

- Szkoda, że wielu naszych kolegów dziś tu nie ma - przyznawała Anna Wasilewska z PO. - Ale myślę, że podyskutujemy na ten temat w naszym warmińsko-mazurskim gronie w Warszawie.

Inwestycja będzie realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Do końca tego roku ma zostać wybrany prywatny partner inwestycji, który będzie mieć ok. 20 proc. udziałów w spółce celowej. W następnym roku powinien być gotowy projekt instalacji, która ruszyłaby w 2020 roku.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl