Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-06-04 23:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Kulinarne motywy podczas II Nocy Bibliotek w olsztyńskiej WBP

Olsztyn24
II Noc Bibliotek w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Olsztynianie i turyści odwiedzający dziś (4.06) wieczorem olsztyński Stary Ratusz, by skorzystać z oferty przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie na II Ogólnopolską Noc Bibliotek, mogli się czuć nieco zaskoczeni widokiem młodych ludzi w uniformach kucharzy i kelnerów. Zaskoczenie mijało, gdy dowiadywali się, że motywem przewodnim dzisiejszej imprezy bibliotekarze z olsztyńskiej WBP uczynili jedzenie, a hasło imprezy brzmiało „Smaki literatury”. Jeszcze „jaśniej” robiło się, gdy goście zapoznali się z literacką ofertą wystawioną na jednym z ośmiu zorganizowanych w galerii Stary Ratusz stanowisk, określonych przez bibliotekarzy mianem „saloników”.

Przykładowo, w saloniku regionalnym można było poznać przepis i surowce niezbędne do przygotowania mało obecnie znanego, ale popularnego przed laty dania pod nazwą kibiny mazurskie. W tym samym „saloniku” wystawiono również książki z bogatych zbiorów WBP poświęcone Warmii i Mazurom, a przede wszystkim regionalnym smakom i potrawom.

Podobne saloniki miały m.in. kuchnie, amerykańska (przepis na bardzo popularne w Ameryce pankejki - małe naleśniki jedzone z syropem klonowym), angielska (przepis na pudding śliwkowy) czy francuska (deska z zestawem serów).
R E K L A M A
banner
- W naszych salonikach, co oczywiste, musiała się znaleźć kuchnia regionalna, bo nasza placówka odpowiada także za popularyzację regionu, mamy salonik amerykański, bo realizujemy projekt „Ameryka w Twojej Bibliotece”, mamy salonik niemiecki, bo mamy bibliotekę niemiecką z Instytutu Goethego, a inne kuchnie, to te, które same lubimy: francuska, włoska, angielska - tłumaczy Izabela Frąckowiak z WBP w Olsztynie.

Kulinarne akcenty stanowiły jednak tylko interesujące tło dla prezentacji zasobów bibliotecznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. W ten sposób bibliotekarze chcieli zachęcić swoich gości do „rozsmakowania się” w literaturze, nie tylko poświęconej gotowaniu i jedzeniu.

- Na dzisiejszą noc przygotowaliśmy różne smaki: „literackie łakocie”, czyli pozycje książkowe z literatury popularnej, do poczytania dla rozrywki; „uczta dla ducha”, czyli powieści osadzone w realiach epoki, ambitne, dające tło historyczne, społeczno-polityczne - mówi Izabela Frąckowiak. - Kolejne smaki, które będą sie dzisiaj przewijać, to smaki podróży, czyli reportaże, książki podróżnicze czy opisy wojaży autorów.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że swoje „saloniki” w Starym Ratuszu miały też: Muzoteka (wydawnictwa multimedialne) i Biblioteka dla Dzieci „Piątka” (wydawnictwa dla dzieci). W programie Nocy w Bibliotece był także koncert chóru i solistów, jak również projekcja filmu dla młodzieży „Magiczne drzewo”.

Przygotowanie nietypowego anturażu imprezy w Starym Ratuszu było możliwe dzięki współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie z Zespołem Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. To właśnie uczniowie tej szkoły występowali w Starym Ratuszu w uniformach kucharzy i kelnerów. Ale to także uczniowie ZSGS przygotowali wspomniane wyżej przepisy kuchni narodowych i to oni instruowali uczestników Nocy w Bibliotece, jak takie przepisy wykorzystać.

Jak zapowiadają bibliotekarze z WBP, współpraca z „Gastronomikiem” będzie kontynuowana.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Noc Bibliotek 2016 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie

»

04-06-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl