Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-06-29 21:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Program „Bezpiecznie chce się żyć” dotarł do Olsztyna

Olsztyn24
Program „Bezpiecznie chce się żyć” dotarł do Olsztyna (fot. organizatora) | Więcej zdjęć »
Jak ważny jest nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa w prawidłowy sposób, dowiedzieli się ci, którzy byli we wtorek (28.06) na seminarium „Bezpiecznie chce się żyć”. Eksperci Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego demonstrowali w auli kongresowej Centrum Konferencyjnego UWM, jak montować foteliki i bezpiecznie podróżować z dziećmi.

„Bezpiecznie - Chce się żyć!” to cykliczny program prewencyjny Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, z którym eksperci BRD jeżdżą po Polsce. Tym razem specjalnie przed wakacjami opracowano akcję pod kątem zarówno niechronionych uczestników ruchu drogowego jak i podróżujących samochodem. Prezentacje poświęcone bezpieczeństwu pieszych, instruktaż zapinania pasów i montażu fotelików dla dzieci, niespodzianki, nagrody oraz niezwykli goście, to tylko niektóre punkty, przygotowane przez organizatora. Wydarzenie zakończył koncert zespołu De Mono.

Kampania społeczna „Mistrzowie w pasach” ma też na celu przekonać do zmiany postaw tych, którzy w ogóle nie chcą zapinać pasów podczas jazdy ryzykując życie swoje i innych. Niezwykle ważnym przesłaniem kampanii jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa. Co istotne – w 2015 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w tym zakresie, a rodzice nadal nie mają stosownej wiedzy.
R E K L A M A
banner
Ambasadorem kampanii jest czterokrotny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Kajetan Kajetanowicz.

- Są przynajmniej 3 powody, dla których po raz trzeci aktywnie uczestniczę w kampanii. Pasy uratowały mi życie - przyznaje Kajetan Kajetanowicz. – Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapinanie pasów i ich sposób zapięcia. Ważny jest kontakt z ludźmi, większość się cieszy, że może się czegoś nauczyć, że mogą poprawić swoje bezpieczeństwo - to i mi daje radość. Czuję, że to jest potrzebne.

- Podczas zeszłorocznej edycji podczas specjalnych PIT STOP-ów organizowanych na terenie całej Polski z indywidualnymi instruktażami dotarliśmy bezpośrednio do ponad 3 500 Polaków. Liczna grupa podróżujących, biorących udział w tych spotkaniach, była nieświadoma podstawowych zasad odnoszących się do prawidłowego stosowania pasów bezpieczeństwa - mówi Jacek Zalewski, prezes KCBRD. - Eksperci każdorazowo wskazywali na błędy, uświadamiali, jakie zagrożenia są z nimi związane i instruowali jak postępować, aby nie doprowadzać do nich w przyszłości. PIT STOP-y odbyły się we wszystkich województwach w około 30. lokalizacjach. Ponadto do najmniejszych miejscowości i najmłodszych użytkowników dróg eksperci pojechali edukując na roztańczone, pełne zabaw Lekcje Bezpieczeństwa.

- W rezultacie podczas podsumowania kampanii oszacowano, że średnio jedynie około 30% osób prawidłowo korzysta z pasów bezpieczeństwa i zagłówków. Podobnie złe wyniki uzyskano w obserwacjach użytkowania fotelików ochronnych, gdzie w blisko 70% inspekcji odnotowano nieprawidłowości – podsumowuje poprzedni rok kampanii prezes KCBRD, Jacek Zalewski. - Także fakt wystąpienia aż 30% błędów najwyższego ryzyka, które w wypadkach drogowych mogą przekładać się na większą liczbę ofiar śmiertelnych, pokazał dużą skalę problemu i stąd zdecydowaliśmy o 3. edycji kampanii „Mistrzowie w pasach.
Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl