Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2016-08-01 11:02 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyński ZGOK rusza z kampanią edukacyjną „pod strzechy”

Olsztyn24
Spotkanie edukacyjne w Górowie Iławeckim (fot. Waldemar Ziarek - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Gminom przyjedzie się zmierzyć z poważnym wyzwaniem. Do 2020 roku muszą się wykazać odzyskiem surowców wtórnych na poziomie 50%. Dzisiaj obowiązujący wskaźnik to 18% odzysku materiałów nadających się do recyklingu. Gmina wiejska Górowo Iławeckie już w ubiegłym roku wykazała się selektywną zbiórką odpadów na poziomie 23%. Ale czy można spać spokojnie, gdy na realizację dwukrotnie większego wskaźnika odzysku zostało tylko 4 lata? Dla tych gmin, które nie uporają się z tym zadaniem, przewidziane są dotkliwe kary finansowe. Zapewne odczuwalne będą też dla mieszkańców. Lepiej dmuchać na zimne i edukować tych, którzy mają możliwość edukowania innych mieszkańców. Należą do nich radni, sołtysi, nauczyciele, liderzy organizacji pozarządowych.

Na propozycję ZGOK Olsztyn przeprowadzenia spotkania z radnymi i sołtysami szybko zareagowała wójt gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj. Na spotkanie 28 lipca przybyło około 40 osób. Prowadziła je Ewa Domaradzka-Ziarek.

Podczas spotkania mówiono o polityce Unii Europejskiej dotyczącej gospodarki odpadami i nowych zasadach obowiązujących w Polsce od 1 stycznia 2016 roku. Gmina Górowo Iławeckie należy do Centralnego Regionu Gospodarki Odpadami Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest jednym z 37 udziałowców spółki ZGOK Olsztyn.
R E K L A M A
banner
Uczestnicy spotkania poznali historię powstania obecnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w tej części województwa, dowiedzieli się, co różni go od innych regionów. Mowa była oczywiście o tym, jak w realizacji zadań nałożonych na gminy w gospodarowaniu odpadami komunalnymi ważna jest świadomość ekologiczna mieszkańców i aktywne ich włączanie się w selektywną zbiórkę odpadów. Bez tego niemożliwe będzie osiągnięcie wymagane poziomów odzysku surowców wtórnych w założonym terminie.

Uczestnicy spotkania obejrzeli film „Nowe porządki w odpadach na Warmii Mazurach”, wysłuchali prelekcji na temat prawidłowej segregacji odpadów, co ma przemożny wpływ na recykling realizowany przez wyspecjalizowane firmy, otrzymali też odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali całą wiedzę o gospodarowaniu odpadami w pigułce - w postaci publikacji informacyjno-edukacyjnej pt. „Co o śmieciach każdy wiedzieć powinien”.

Waldemar Ziarek

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl