Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Joanna Mieszczyńska | 2016-08-02 15:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Nauczycielki z Olsztyna na szkoleniu amerykańskiej fundacji

Olsztyn24
Część grupy nauczycieli biorących udział w szkoleniu (fot. materiały prasowe Muzeum POLIN)
Pod koniec lipca 2016 roku w Warszawie odbyło się szkolenie dla nauczycieli i edukatorów „Nauczanie z użyciem relacji w XXI wieku”. Trzynastu nauczycieli z Polski, w tym dwie nauczycielki historii z Olsztyna (XI LO i Gimnazjum nr 13), miało okazję pracować na wyjątkowym materiale – relacjach świadków zebranych na całym świecie.

Unikatowa baza wywiadów USC Shoah Foundation (Fundacji Shoah) to archiwum historii wizualnej, składające się z utrwalonych na nagraniach video relacji ocalałych oraz świadków Holokaustu. Stworzony w 1994 roku przez Stevena Spielberga Instytut Fundacji Shoah nagrał na video relacje prawie 52 tysięcy świadków w 57 krajach i 34 językach. Obecnie Instytut rozszerza swoje archiwa i rozpoczyna dokumentowanie relacji osób, które przeżyły ludobójstwa w Ruandzie i Kambodży.

Zbiór amerykańskiej Fundacji Shoah stanowi największe archiwum tego rodzaju relacji audiowizualnych na świecie, z którego teraz będą mogli skorzystać uczniowie olsztyńskich szkół. Nauczycielki korzystając z IWitness – strony edukacyjnej i archiwum fundacji, mają możliwość sięgania do materiałów z całego świata w różnych językach oraz pracy z uczniami na bazie relacji świadków historii. Relacje to nie tylko trudne wspomnienia wojenne, ale także opowieści o małych, lokalnych społecznościach i codziennym życiu przed II wojną światową.
R E K L A M A
banner
W trakcie kursu, uczestnicy mieli szansę doświadczyć, jaką siłę edukacyjną mają video relacje ocalałych z Holokaustu i innych świadków oraz zapoznać się z metodologią i praktyką pracy z relacjami. Na kurs składały się zarówno warsztaty dotyczące historii mówionej, specyfiki tego medium, jak i praktyczne zajęcia poświęcone edycji oraz montażowi. Zajęcia prowadzili specjaliści z trzech państw – Polski, Czech i Węgier. Monika Koszyńska, przedstawicielka USC Shoah Foundation w Polsce umożliwiła nauczycielom z Polski sięganie do wyjątkowych zbiorów, a tym samym odkrywanie historii własnego miasta i regionu.

Partner: USC Shoah Foundation
Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.


Kurs został zrealizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundusze Norweskie w ramach programu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.

Joanna Mieszczyńska, ambasador Muzeum POLIN

Komentarze [1]
~Astrocyt / 2017-03-04 19:42
Gratulacje dla cudownych kobiet z Olsztyna. Inni nauczyciele powinni brać z nich przyklad.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.