Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email inf. pras. | 2016-08-03 16:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Nowe oznakowanie z myślą o rowerzystach

Olsztyn24
Nowe oznakowanie dla rowerzystów (fot. UM) | Więcej zdjęć »
Przejazdy są jeszcze bardziej widoczne. Specjalne tablice na olsztyńskich ulicach przypominają kierowcom o ważnej zasadzie ruchu drogowego.

Już w lutym bieżącego roku miasto zapowiedziało ustawianie oryginalnych oznaczeń. Wówczas pojawiło się pierwsze - u zbiegu ulic Płoskiego i Wilczyńskiego. Teraz tablice informacyjne zawisły przy kilku kolejnych skrzyżowaniach.

Chodzi o artykuł 27. ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym skręcający w drogę poprzeczną ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost, np. po przejeździe dla rowerzystów - mówi olsztyński oficer rowerowy Mirosław Arczak. – W siedmiu miejscach, w których stanęły tablice „Uwaga, rowerzysta z prawej!” mamy do czynienia właśnie z takimi sytuacjami. Od ponad pięciu lat są one czytelnie określone w przepisach i proste w zastosowaniu, a jednak wciąż często dochodzi tam do sytuacji konfliktowych, które na szczęście nie mają groźnych konsekwencji.
R E K L A M A
banner
Trzeba jednak reagować zawczasu, stąd pomysł lokalnej kampanii społecznej zwracającej uwagę na właściwe zachowania kierowców wobec rowerzystów na skrzyżowaniach. Działania zostały zainicjowane w Olsztynie jako jednym z pierwszych miast w Polsce. Wzór tablicy bazuje na treści znaków drogowych występujących w krajach Europy Zachodniej, gdzie od dawna obowiązują identyczne zasady ruchu drogowego.

- Wspieramy rowerzystów i pieszych zgodnie z zapisami „Strategii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Olsztyna na lata 2014-2020” - przypomina Miejski Inspektor Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Paweł Micek. - Te działania są elementem niezbędnym do tworzenia miejskiego systemu komunikacyjnego.

Najnowsze tablice stanęły na skrzyżowaniach: Sikorskiego-Płoskiego, Synów Pułku-Orłowicza, Synów Pułku-Krasickiego, Krasickiego-Murzynowskiego, Wojska Polskiego-Jagiellońska, Sielska–Kapitańska i Bałtycka–Brzozowa.

- Będziemy oszczędnie stosować to rozwiązanie, aby zbyt szybko nie opatrzyło się kierowcom - wyjaśnia Mirosław Arczak. - Dlatego na razie nie planujemy kolejnych lokalizacji

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.