Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2016-08-10 11:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Przyroda nie lubi odpadów

Olsztyn24
Spotkanie w Bukwałdzie | Więcej zdjęć »
Śmieci mają swoje miejsce. To pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki. Sztuka sortowania odpadów to temat przewodni spotkania zorganizowanego przez Fundację Moda Na Warmię i Mazury w gminie Dywity.

W w małej wiosce Bukwałd (gmina Dywity), w ramach wakacyjnych zajęć Gminnego Ośrodka Kultury, odbyło się na ten temat spotkanie z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia prowadziła Katarzyna Ludwiszewska, specjalista ds. edukacji w ZGOK Olsztyn.

Była pogadanka, konkursy z nagrodami i prezentacja filmu „Nowe porządki w odpadach na Warmii i Mazurach”. Dzieci w skupieniu słuchały o sztuce sortowania surowców wtórnych, dlatego nie miały problemów z sortowaniem odpadów na czas. W konkurach wiedzowych mogły wygrać między innymi małe słoiczki z niezwykłą zawartością – paliwem alternatywnym, które powstaje z olsztyńskim ZGOK-u z odpadów. Dwie tony takiego paliwa mogą zastąpić 1 tonę węgla. W ten sposób zasoby węgla kamiennego czy gazu ziemnego będą mogła służyć przyszłym pokoleniom dużo dłużej.
R E K L A M A
banner
Śmieci na łące i w lesie są nie tylko nieestetyczne, ale też groźne dla zwierząt, ptaków i owadów. Dzieci obejrzały film o tym, jak śmiertelną pułapką na pożyteczne czarne żuki może być porzucona w lesie plastikowa lub szklana butelka po słodkich napojach. Żuki gnojarze zwabione zapachem sfermentowanego napoju wchodzą do leżącej butelki i nie mogą stamtąd wyjść. W jednej takiej butelce może zginąć nawet kilkaset owadów. Dlatego ważne jest, by takie pułapki znalezione w lesie zabierać ze sobą do domu, aby potem wrzucić je do pojemnika na tworzywa sztuczne. Tam nikomu nie zagrażają.

Dzieci i ich opiekunka Janina Orzołek z dywickiego GOK otrzymały też książeczki pt.: „Co o śmieciach każdy wiedzieć powinien”, które, jak w pigułce, zawierają całą wiedzę na temat nowych zasad w gospodarowaniu odpadami.

Z dziećmi i ich rodzicami przedstawiciele ZGOK Olsztyn spotkają się też 13 i 14 sierpnia na Green Festivalu na plaży miejskiej nad Jeziorem Krzywym w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl