Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Krzysztof Kozłowski | 2016-10-08 19:42 | Rozmiar tekstu: A A A

„Turniej Małego Rycerza” – szermierka olimpijska i szermierka na wózkach w Olsztynie

Olsztyn24
Zawody w Olsztynie (fot. archiwum klubu - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Młodzi szermierze z Białegostoku, Warszawy i Olsztyna wzięli udział w „Turnieju Małego Rycerza”, który odbył się wczoraj (7.10) w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie. W zawodach wzięli udział nie tylko zawodnicy szermierki olimpijskiej, ale też szermierki na wózkach. Wśród gości byli medaliści paraolimpiady: Grzegorz Pluta - złoty medalista z Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu, Adrian Castro - brązowy medalista z Igrzysk z Rio i Stefan Makowski - srebrny medalista z Igrzysk z Aten.

- Jest to sport, który rozwija zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym - mówi Stefan Makowski z Akademii Integracji. - To jedna z najbardziej wszechstronnych dyscyplin sportu, dlatego że poprawia wydolność organizmu, uczy szybkiego podejmowania decyzji, analizy sytuacji i błyskawicznego reagowania na ruchy przeciwnika. Niektórzy nazywają szermierkę szachami na szybko. I dlatego zachęcam dzieci i młodzież do tego, by trenowała tę dyscyplinę, zarówno tych pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. A cierpliwi wiedzą, że szermierka z czasem staje się pasją.

Wśród przyjezdnych drużyn byli zawodnicy z jednego z najlepszych polskich klubów, UKS 13 Białystok, wraz ze swoim trenerem Grzegorzem Florczakiem.
R E K L A M A
banner
- Kiedyś byłam na pokazie szermierki - zdradza Kinga z UKS 13 Białystok. - Bardzo mi się spodobało. Trenuję już dwa lata. Bardzo lubię walczyć i rywalizować.

- Szermierka to wyjątkowy sport. Kiedy dowiedziałem się, że szermierka jest w moim mieście, postanowiłem spróbować, a że w naszym klubie są mistrzowie, nabyłem przeświadczenia, że i ja mogę mieć osiągnięcia. Dziś mam lepszą kondycję i czuję się lepiej wysportowany - mówi Jakub, jej kolega klubowy Kingi. - To niezwykle dynamiczny sport. Po prostu się w nim odnalazłem. Pomaga mi oderwać się od komputera, a wiem, jaki to jest problem wśród moich rówieśników. Staram się zachęcać moich znajomych, by spróbowali szermierki.

W zorganizowanie turnieju zaangażowała się Agencja Rynku Rolnego. To ta instytucja, wspierając zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie, widząc piękno szermierki olimpijskiej, postanowiła włączyć tę dyscyplinę w program promocji zdrowia.

- Poprzez programy edukacyjne zachęcamy do zdrowego odżywiania, ale w połączeniu ze sportem - mówi Dariusz Wasiela, dyrektor ARR w Olsztynie. - Dziś Olsztyn staje się stolicą szermierki. Wśród młodzików w kraju olsztyńscy szabliści zajmują bardzo wysokie lokaty w ogólnopolskiej klasyfikacji. Organizacja tej imprezy ogólnopolskiej pozwoli na wypromowanie szermierki w naszym regionie. Chcemy też pokazać, że ten sport w Olsztynie uprawiają dzieci niepełnosprawne na wózkach.

W turnieju wzięły udział drużyny z Białegostoku, Warszawy i Olsztyna. Po walkach półfinałowych w finale spotkała się drużyna UKS 13 Białystok z zespołem UKS Hajduczek Olsztyn, który tym razem wystąpił jako drużyna Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Świętej Rodziny w Olsztynie.

- Skład drużyny to uczniowie tej szkoły, która czynnie wspiera olsztyńską szermierkę. W szkole podstawowej odbywają się dodatkowe zajęcia szermierki dla uczniów klas I-III. Starsi uczniowie uczestniczą w treningach w Hajduczku - wyjaśnia trener Adam Sobczyk.

Po zaciętych pojedynkach mecz drużynowy wygrali zawodnicy Hajduczka, pokonując UKS 13 Białystok 45:41. Równocześnie odbywał się finał drużyn na wózkach, w którym wygrali zawodnicy Akademii Integracji, pokonując szpadzistów z Hajduczka, uczniów ZSO nr 3 w Olsztynie.

Na turnieju obecny był również prezes ARR Łukasz Hołubowski, były zawodnik UKS 13 Białystok, mistrz Polski w szabli.

- Cieszę się, że szermierka w Olsztynie się rozwija. Osobiście wiele zawdzięczam mojemu trenerowi Grzegorzowi Florczakowi. To dzięki niemu sięgnąłem po mistrzostwo, a dziś cechy, które ukształtowała we mnie ta dyscyplina, pomagają mi w codziennej pracy - podkreśla.

Krzysztof Kozłowski

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl