Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-10-08 21:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Biskupi wrócili do lidzbarskiego zamku. Na jeden dzień.

Olsztyn24
Abp Wojciech Ziemba w kaplicy lidzbarskiego zamku | Więcej zdjęć »
Zamek w Lidzbarku Warmińskim przez wieki był siedzibą biskupów warmińskich. Ostatnim biskupem rezydującym na zamku był Ignacy Krasicki. Po wyjeździe z Lidzbarka „księcia polskich poetów”, biskupi odwiedzali zamek okazjonalnie. Tak jak dzisiaj (8.10), gdy zamek odwiedzili dwaj najważniejsi hierarchowie kościoła warmińskiego: arcybiskup Wojciech Ziemba i arcybiskup koadiutor Józef Górzyński z orszakiem kanoników z warmińskiej kapituły katedralnej.

Powód przyjazdu kapłanów do obecnej siedziby Muzeum Warmińskiego, będącego oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, był szczególny - celebrowanie 75. urodzin obecnego Metropolity Warmińskiego Wojciecha Ziemby, a także swoiste pożegnanie arcybiskupa z funkcją metropolity. Przypomnijmy, że zgodnie z prawem kościelnym, księża przechodzą na emeryturę w wieku 75. lat. Dla abpa Ziemby ten dzień nadejdzie w następną sobotę, 15 października. Tego dnia jednak najważniejszy będzie obecny arcybiskup koadiutor Józef Górzyński, który zgodnie z decyzją Ojca Świętego, właśnie 15 października zostanie Metropolitą Warmińskim. Wtedy też odbędzie się ingres nowego metropolity do współkatedry św. Jakuba w Olsztynie.

Z tego powodu abp Wojciech Ziemba zdecydował się nieco wyprzedzić kalendarz i już dzisiaj zorganizować obchody swojego jubileuszu i jednoczesne pożegnanie z wiernymi i podwładnymi.
R E K L A M A
banner
W programie uroczystości w lidzbarskim zamku była msza święta w zamkowej kaplicy oraz uroczysty koncert w Wielkim Refektarzu w wykonaniu Olsztyńskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Olsztyńscy filharmonicy wykonali utwory Bacha, Vivaldiego, Mozarta i Marcello.

W uroczystości wzięli m.in. udział: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, rektor UWM prof. Ryszard Górecki, starosta lidzbarski Jan Harhaj, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski i obecny gospodarz lidzbarskiego zamku - Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

******

Arcybiskup dr Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński

Jego Ekscelencja Arcybiskup dr Wojciech Ziemba urodził się 15 października 1941 r. w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne w Diecezji Tarnowskiej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w miejscu urodzenia. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Bystrzycy Kłodzkiej w roku 1958. Następnie przez dwa lata pracował w Wydziale Finansowym Prezydium Państwowej Rady Narodowej w Mielcu. W 1960 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. W latach 1963-65 odbył służbę wojskową w Dęblinie. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1967 r. Po świeceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie, a następnie w olsztyńskiej parafii św. Jakuba.

W latach 1970-74 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 r. uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej. Studiował również w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1980-81). Po studiach wykładał przedmioty biblijne w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie, gdzie jednocześnie pełnił kolejno funkcje prefekta, wicerektora (1981-82), a następnie rektora Seminarium (1982-1986).

Mianowany biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej 23 czerwca 1982 r. sakrę biskupią przyjął we Współkatedrze św. Jakuba w Olsztynie 4 lipca 1982 roku. Głównym konsekratorem był Kardynał Józef Glemp Arcybiskup Metropolita Warszawski i Prymas Polski, a współkonsekratorami: Arcybiskup Wrocławski Henryk Gulbinowicz oraz Biskup Warmiński Jan Obłąk. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: DIVES IN MISERICORDIA DEUS - BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE.

Po reorganizacji diecezji w Polsce, 25 marca 1992 roku, został mianowany biskupem ełckim.


W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia 16 listopada 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował dotychczasowego Biskupa Diecezji Ełckiej Arcybiskupem Metropolitą Białostockim. Dnia 9 grudnia 2000 r. odbył ingres do katedry białostockiej.

Dnia 30 maja 2006 r. został mianowany przez Jego Świątobliwość Benedykta XVI Arcybiskupem Metropolitą Warmińskim. Kanoniczne objęcie diecezji miało miejsce 9 czerwca 2006 r. Uroczysty ingres do Współkatedry św. Jakuba w Olsztynie odbył się 11 czerwca 2006. 29 czerwca 2006 na Placu św. Piotra w Rzymie z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI otrzymał paliusz metropolitalny.

15 października 2016 roku, w katedrze św. Jakuba w Olsztynie, zostanie ogłoszona decyzja Ojca Świętego Franciszka o przyjęciu rezygnacji Arcybiskupa Wojciecha Ziemby z pełnionego urzędu Metropolity Warmińskiego, w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego.


Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [1]
~Tom Dee / 2016-10-11 16:08
Chwilunia, nie mąćcie ludziom w głowach. Włodarzem tego zamku jest pani Małgorzata Jackiewicz-Garniec. Pani Elżbieta Jelińska jest jej przełożoną.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
75. urodziny abpa Wojciecha Ziemby

»

08-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.