Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-10-08 15:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Warmia powitała nowego arcybiskupa. Przy Wrotach Warmii w Bałdach.

Olsztyn24
Symboliczne powitanie nowego biskupa warmińskiego przy Wrotach Warmii w Bałdach | Więcej zdjęć »
Świętymi relikwiami, chlebem i solą przy symbolicznych Wrotach Warmii w Bałdach powitano dziś (8.10) rano nowego, 51. biskupa warmińskiego - arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. W mającym kilkuwiekową tradycję wydarzeniu wzięli udział księża kanonicy, członkowie warmińskiej kapituły katedralnej, przedstawiciele samorządów z Warmii i Mazur oraz mieszkańcy Gminy Purda.

- Dzieje naszej archidiecezji przeplatają się z dziejami miast i miejscowości, które odegrały ważną rolę w historii Diecezji Warmińskiej - powiedział w czasie powitania ks. prałat Andrzej Lesiński - prepozyt warmińskiej kapituły katedralnej. - Wśród tych miejscowości jest Frombork, Olsztyn, Orneta, Braniewo, Dobre Miasto, Lidzbark. Ale także bardzo ważną rolę w minionych wiekach odegrała niepozorna miejscowość Bałdy, położona na granicy między Mazurami i Warmią. To właśnie tutaj, w Bałdach, w tzw. Wrotach Warmii, w minionych wiekach witano każdorazowego, nowego biskupa warmińskiego. Warmińska kapituła katedralna oraz miejscowa społeczność serdecznie witała nowego arcypasterza na szlaku biskupów warmińskich.

Ks. Lesiński przypomniał zasługi regionalisty Edwarda Cyfusa, byłego wójta Gminy Purda Jerzego Laskowskiego i abpa Wojciecha Ziemby w reaktywowaniu historycznej uroczystości witania biskupa zmierzającego do Lidzbarka Warmińskiego w celu objęcia urzędu biskupa warmińskiego oraz w odtworzeniu fragmentu Traktu Biskupiego w Bałdach.
R E K L A M A
banner
- Dzięki zabiegom wspaniałego znawcy kultury warmińskiej Edwarda Cyfusa, przy wsparciu lokalnych władz samorządowych, a także przy wsparciu moralnym i duchowym ks. abpa Wojciecha Ziemby, w ostatnich latach została odtworzona ta piękna aleja biskupów warmińskich - powiedział ks. Andrzej Lesiński. - Został „odkurzony” z zapomnienia szlak biskupów warmińskich w Bałdach. I w ten sposób możemy dzisiaj tutaj przywitać nowego arcybiskupa, naszego nowego arcypasterza, który w drodze na ingres w katedrach w Olsztynie i Fromborku, zatrzymał się właśnie tutaj w Bałdach, by po raz pierwszy spotkać się z kapitułą i wiernymi naszej archidiecezji.

- Przez pocałowanie pacyfikału zawierającego relikwie krzyża świętego naszego zbawiciela, powitamy naszego arcypasterza życząc mu błogosławieństwa bożego - dodał prepozyt.

Ks. abp Józef Górzyński najpierw pocałował relikwiarz, a potem chleb podany mu przez wójta Gminy Purda Piotra Płoskiego. Następnie nowego arcybiskupa powitały delegacje poszczególnych sołectw Gminy Purda, strażaków-ochotników i kół gospodyń wiejskich.

Po powitaniach abp. Górzyński wraz z orszakiem kanoników przeszedł przez symboliczne Wrota Warmii na Trakt Biskupi, gdzie jeszcze przed tegorocznymi wakacjami (jak obiecał wójt Płoski) stanie obelisk upamiętniający abpa Józefa Górzyńskiego jako 51. biskupa warmińskiego.  

- To wydarzenie wszystkich porusza, ponieważ nawiązuje do pięknej historii - powiedział nowy biskup warmiński po ceremonii powitania. - Bardzo jestem poruszony, że mogę wpisać się w tę historię swoją osobą. Jest dla mnie niezwykle budujące, że to miejsce tak wspaniale do historii nawiązuje i jest jednym z żywych znaków troski o historię ziemi warmińskiej.

Przypomnijmy jeszcze historię Wrót Warmii i znajdującego się za nimi Traktu Biskupiego.

Między mazurskimi Bałdami a warmińskimi Butrynami zachował się kilometrowy fragment dawnego traktu wiodącego ze stolicy Polski do stolicy Warmii – Lidzbarka Warmińskiego, zwanego traktem warszawskim. Skraj drogi obsadzony jest wiekowymi lipami, najstarsze mają kilkaset lat. Niegdyś, jadąc z Rzeczypospolitej na Warmię, trzeba było przekroczyć dwie granice: polsko-pruską i prusko-warmińską. Na Warmię wiodły z Warszawy dwa trakty. Jeden od Bałd na Butryny, Przykop, Nową Wieś, Patryki, Skajboty, Mokiny, Barczewo, Kronowo, Stare Włóki, Jeziorany do Lidzbarka, drugi natomiast z Bałd na Butryny, Zazdrość, Jaroty, Olsztyn, Dywity, Spręcowo, Dobre Miasto, Lidzbark. Wszyscy biskupi warmińscy od Maurycego Ferbera do Ignacego Krasickiego (od 1523 do 1767 r.) przybywając do diecezji warmińskiej, podróżowali szlakiem wiodącym przez Bałdy do Przykopu i dalej do Lidzbarka Warmińskiego. Liczne wzmianki w literaturze regionalnej i dokumenty zachowane w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej potwierdzają, że tędy właśnie przejeżdżali nowo mianowani biskupi warmińscy, by objąć rządy nad Warmią. Tu właśnie zrodził się obyczaj uroczystego witania nowego pasterza przez mieszkańców okolicznych wsi i całej diecezji, przedstawicieli kapituły warmińskiej, szlachty i wojska.

Zachowany fragment dawnego traktu warszawskiego w Bałdach, zwany dziś Traktem Biskupim, został odnowiony w 2006 r. wspólnym wysiłkiem Gminy Purda, Powiatu Olsztyńskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Wróciła też tradycja pobytu biskupów warmińskich na granicy Warmii. Byli tu osobiście: kardynał Józef Glemp, arcybiskup Wojciech Ziemba, arcybiskup Edmund Piszcz.

W Bałdach składano biskupom pierwszy hołd i witano ich uroczyście w imieniu kapituły warmińskiej – partnera biskupa w rządach na Warmii. Nowego biskupa witali przedstawiciele stanów dominium warmińskiego – mieszczanie wszystkich trzynastu miast Warmii, odświętnie ubrana szlachta, konno i z obnażonymi szablami, wreszcie wolni prusacy i chłopstwo.

Uroczystości powitania biskupa musiały być niezwykle huczne, skoro Walenty Barczewski, pisząc swe „Kiermasy na Warmii” w latach 80-tych XIX wieku podał, że mieszkańcy Butryn, Przykopu, czy Bałd „wiele tu sobie jeszcze opowiadają o hojności i dobroci tych panów, jako też o wspaniałości i grzeczności ich orszaków”.

Arcybiskup Józef Górzyński, mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Arcybiskupem Koadiutorem Archidiecezji Warmińskiej, obejmie wkrótce biskupstwo. Historia zatoczy koło. Jak za dawnych lat nowo mianowany biskup warmiński przejedzie Traktem Biskupim, by objąć rządy nad Warmią. Podobnie jak w czasach historycznych został tu uroczyście powitany. Wydarzenie uświetnił występ chóru parafialnego im. Elżbiety Gołębiowskiej z Klewek.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [2]
~Katolik / 2016-10-11 08:33
Czy księża zmienili wiarę i przeszli na judaizm? Co oznaczają symbole wiszące na ich szyjach? Czy to krzyż katolicki? Przypomnę, że ekumenizm rozumiany nie jako przekonywanie innych do swojej wiary, a dialogowanie wywołujące wrażenie, że każda religia wskazuje prawdę, to herezja. Niezależnie od tego, co powiedzą księża posoborowi, bo świadczy o tym prawie 2 tysiące lat nauki Kościoła.
~olsztynianka / 2016-10-08 18:28
dlaczego tu są same chłopy???
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Powitanie abpa Józefa Górzyńskiego przy Wrotach Warmii w Bałdach

08-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl