Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Grzegorz Siemieniuk | 2016-10-19 15:35 | Rozmiar tekstu: A A A
Prosument na Warmii i Mazurach

Energetyka obywatelska na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Podpisanie umowy w WFOŚiGW w Olsztynie (fot. Grzegorz Siemieniuk - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Pobudzenie świadomości ludzi tak, aby przy pomocy dostępnych technologii aktywnie włączyli się w proces budowy tzw. energetyki rozproszonej, która jest oparta na źródłach odnawialnych – to główne założenie programu „Prosument na Warmii i Mazurach”. Program w naszym regionie wdraża Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Dzisiaj (19.10) w siedzibie WFOŚiGW podpisano 300. umowę w ramach tego działania.

„Prosument” to program skierowany do osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a dotyczy powstawania instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Stwarza on okazję do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w stopniu wynikającym z przyjętych umów międzynarodowych. Kolejny ważny aspekt tego programu to oszczędności - rachunek z elektrowni będzie znacznie niższy, gdy w naszym gospodarstwie funkcjonuje mała instalacja fotowoltaiczna. Osoby, które zdecydują się na pozyskanie środków z Prosumenta mają możliwość skorzystania zarówno z pożyczki, jak i dotacji. W sumie obie formy mogą stanowić nawet 100 proc. kosztów kwalifikowalnych powstania instalacji, przy czym pożyczka jest oprocentowana na poziomie 1 % w skali roku, a okres jej spłaty wynosi 5 lat. Dotychczas w dwóch naborach konkursowych na dotacje i pożyczki przeznaczono ponad 15 mln zł. Od początku trwania programu „Prosument” do końca lipca br. wpłynęło do funduszu ponad 550 wniosków o dofinansowanie, z czego 300 przeszło pozytywną ocenę formalno–merytoryczną.

„Jubileuszowy” projekt złożyli państwo Henryk i Teresa Michalewscy z miejscowości Dół w Gminie Iława. Dzisiaj beneficjenci przyjechali do Olsztyna, aby podpisać umowę w ramach „Prosumenta”. W spotkaniu wzięła udział Sylwia Jaskulska, członek Zarządu Województwa.
R E K L A M A
banner
- Dziś podpisujemy nie tylko umowę, ale podsumowujemy też pracę wielu osób zaangażowanych we wdrażanie programu „Prosument” w naszym regionie – mówiła Sylwia Jaskulska. – Cieszę się, że Wojewódzki Fundusz wspiera osoby fizyczne w realizacji tak ważnych inwestycji jakimi są instalacje związane z odnawialnymi źródłami energii. To kolejny sposób na to, aby chronić nasze cenne środowisko naturalne.

Jak się okazuje o tym, że w jednym z gospodarstw w Gminie Iława powstanie instalacja produkująca energię ze słońca zadecydował przypadek.

- Mój sąsiad postanowił wybudować taką instalację, więc pomyślałem, że ja też mogę tak zrobić – powiedział Henryk Michalewski. – Chcemy wraz z żoną zabezpieczyć się na przyszłość, aby nie martwić się o rachunki za prąd. Dzięki tej instalacji tak się stanie – dodał.

W sumie na dachu jednego budynku w miejscowości Dół w Gminie Iława powstanie instalacja fotowoltaiczna złożona z 22 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 7,04 kW. Koszt inwestycji oszacowano na ok. 42 tys. zł, z czego ponad 25 tys. zł stanowi pożyczka, a blisko 17 tys. zł to bezzwrotna dotacja.

- Serdecznie gratuluję uzyskania dofinansowania i życzę, aby instalacja dobrze służyła nie tylko w wymiarze edukacji ekologicznej, ale przede wszystkim materialnym, czego dowodem będą oszczędności w domowym budżecie – mówił podczas podpisywania umowy dofinansowania Adam Krzyśków, prezes WFOŚiGW w Olsztynie.  

W sumie dzięki podpisanym w ramach „Prosumenta” umowom docelowo na Warmii i Mazurach powstanie 278 mikroinstalacji fotowoltaicznych, które będą w stanie wyprodukować rocznie 1567 kW energii elektrycznej. Dodatkowo 30 pomp ciepła oraz 5 kotłów opalanych biomasą będzie w stanie łącznie wyprodukować w ciągu roku 2225 GJ energii cieplnej. W samym tylko powiecie olsztyńskim z powodzeniem po dofinansowanie sięgnęło ponad 100 beneficjentów.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl