Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Grzegorz Siemieniuk. | 2016-10-14 15:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Unijne środki dla samorządu, spółki i przedsiębiorstwa

Olsztyn24
Podpisanie umów odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (fot. WFOŚiGW - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisał dzisiaj (14.10) kolejne umowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. W spotkaniu wziął udział m.in. marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Tym razem środku unijne trafiły do Gminy Biskupiec, Hurtowni „Elektryk” oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olsztynie. Beneficjenci skorzystali z możliwości, jakie daje im Oś priorytetowa 4 Efektywność energetyczna Działanie 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Podpisanie umów miało charakter symboliczny, ponieważ w konkursie zostało wybranych 97 projektów na łączną kwotę blisko 40 mln zł.

- Dziś podpisujemy umowy z beneficjentami, którzy nie po raz pierwszy z powodzeniem sięgnęli po środki unijne – mówił podczas spotkania Adam Krzyśków, prezes Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. – W poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej realizowali oni inne ważne inwestycje. Mamy nadzieję, że wykonanie nowych projektów przebiegnie równie sprawnie jak poprzednio.
R E K L A M A
banner
Jednym z beneficjentów, którzy podpisywali umowę, była Gmina Biskupiec w powiecie nowomiejskim, gdzie w najbliższym czasie zostaną zmodernizowane budynki: ochotniczej straży pożarnej i gminnego ośrodka kultury, w których dotychczasowe piece zostaną zastąpione nowoczesnymi pompami ciepła o mocy 150 kW. Modernizacja pozwoli rocznie zmniejszyć emisję CO2 o ponad 143 tony w skali roku. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 2 mln zł, z czego 1, 7 mln zł to unijna dotacja. Skutecznie pod dofinansowanie sięgnęło także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olsztynie. Tym razem unijne środki pozwolą na zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych w bazie PWiKu. Instalacja, której koszt wyniesie prawie 1,3 mln zł,  przy unijnym dofinansowaniu blisko 745 tys. zł, będzie miała łączną moc 120 kW. Trzecim beneficjentem podpisujący umowę dofinansowania była Hurtownia Elektryk Sp. z o.o. Spółka Komandytowa. Firma ta już kilkukrotnie korzystała ze środków unijnych na budowę instalacji fotowoltaicznych. Tym razem ogniwa będą produkowały energię elektryczną na dachach budynków w Elblągu i Ełku. Łącznie moc instalacji, której koszt oszacowano na 590 tys. zł wyniesie 80 kW. Dofinansowanie w tym przypadku stanowi 264 tys. zł.

W ramach przeprowadzonych dotychczas naborów z RPO WiM 2014-2020, zostały wybrane do dofinansowania 104 projekty o łącznej wartości ok. 90 mln zł, w tym 61 mln zł w ramach działań wdrażanych przez WFOŚiGW w Olsztynie. Łączny poziom dofinansowania, który trafi do beneficjentów to ok. 63 mln zł, w tym 40 mln do beneficjentów WFOŚiGW w Olsztynie. Środki przeznaczone są na wsparcie przedsiębiorców (z 104 umów to 88 beneficjentów na kwotę ok. 30,5 mln zł), gmin (odpowiednio – 13 samorządów na kwotę ok. 30 mln zł) oraz innych podmiotów, w tym spółdzielni i wspólnot (2 beneficjentów – 2,3 mln zł), organizacji pozarządowych, jednostek Lasów Państwowych, a także innych instytucji oraz osób prawnych.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.