Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anetta Socha | 2016-11-10 22:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak być patriotą, czyli Święto Niepodległości w Gimnazjum nr 5

Olsztyn24
Święto Niepodległości w Gimnazjum nr 5 (fot. Lech Wąsowski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 5 co roku pięknie i uroczyście świętują Dzień Niepodległości. Tak też było i w tym roku.

Tegoroczne spotkanie służyło upamiętnieniu 98. rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości i próbie odpowiedzi na pytanie, jak być patriotą, gdy ojczyzna jest w niewoli i gdy odzyskuje niepodległość. Odpowiedzi na pierwszą część pytania udzielił Józef Piłsudski, którego wypowiedzi prezentowali dwaj uczniowie, Jakub Świdziniewski i Stanisław Szels. Rozmowę z Marszałkiem poprowadziła Katarzyna Nowicka. Uczniowie zgromadzeni na uroczystości usłyszeli, że patriotyzm w czasach niewoli to walka, ryzykowanie życiem, czasami trudne moralnie decyzje i ogromne poświęcenie.

Aby pokazać, że patriota w czasach pokoju to człowiek pracy, to osoba myśląca o innych, uczniowie odtworzyli rozmowę z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem. Była ona skrótem długiego spotkania z gospodarzem naszego miasta, które miało miejsce w październiku w Urzędzie Miasta. Prowadząca spotkanie Monika Kowalska zaprosiła też zebranych do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez Maję Kucner ukazującej ogrom zmian inwestycyjnych dokonanych w Olsztynie za sprawą Piotra Grzymowicza i ludzi z nim współpracujących. Dla wszystkich jasnym się stało, że patriotyzm to czyny, nie słowa. To wolność ojczyzny wywalczona przez Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy, to praca dla innych i troska o nasze miasto.
R E K L A M A
banner
Występ chóru prowadzonego przez Hannę Borys sprawił, że nasze spotkanie stało się piękniejsze. Usłyszeliśmy pieśni ważne dla Polaków przypominające o ważnych chwilach w dziejach naszej ojczyzny. Były to między innymi My, pierwsza brygada, Szara piechota, Przybyli ułani pod okienko. Solistki – Maja Kucner i Julia Zawadzka zaśpiewały O, mój rozmarynie i Biały krzyż.

Barwnym elementem uroczystości były biało-czerwone kotyliony przypięte do strojów występujących osób, a przygotowane przez uczniów klasy IIb oraz dekoracja eksponująca symbole narodowe.

Nasze spotkanie zakończyła dyrektor Jarosława Kozak, zapraszając uczniów i ich rodziny do wspólnego świętowania 11 listopada na placu Solidarności.

Anetta Socha

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl