Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email AS | 2016-11-25 21:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Kupujący online mają coraz większe wymagania

Olsztyn24
 
Jeszcze kilka lat temu kupujący online chcieli jedynie niskich cen oraz dostępności wielu artykułów, których nie mogli znaleźć w sklepach stacjonarnych. Obecnie duża konkurencja sklepów internetowych działających w różnych branżach sprawia, że jest to dla większości kupujących zbyt mało. Klientom marek oferujących zakupy internetowe zależy również na budowaniu pozytywnej relacji ze sklepami.

Blogi i funpage ważne dla klientów

Z raportu przeprowadzonego przez Qpony wynika, że aż 89% Polaków kupujących online to tak zwani smart shopperzy (źródło: http://www.dlahandlu.pl/handel-wielkopowierzchniowy/wiadomosci/smart-shopperzy-zaczynaja-sie-domagac-od-marek-indywidualnej-komunikacji,56158.html). Są to osoby poszukujące w sieci nie tylko niskich cen, ale również indywidualnej komunikacji z marką. Dla tego rodzaju kupujących ważne są porady, inspiracje i inne wartości przekazywane przez sklep internetowy. Smart shopperzy chętnie śledzą blogi firmowe, posty publikowane na funpage’u na Facebooku czy zdjęcia dodawane w serwisie Instagram. Dzięki social media oraz innym narzędziom marketingu internetowego smart shopperzy decydują się na trwalszą relację z wybranymi markami, gdyż identyfikują się z grupą docelową i czują, że ich potrzeby są zaspokajane w odpowiedni sposób.
R E K L A M A
banner
Marki, które nie prowadzą ze swoimi klientami komunikacji i nie dbają o to, by ich produkty bądź usługi wyróżniały się dzięki wartościom dodanym, mają niewielkie szanse na poradzenie sobie z konkurencją w dłuższej perspektywie. Marki te są skazane na utratę klientów, jeżeli ich podejście pozostaje niezmienne. Dodatkowo pojawia się zagrożenie, że brak komunikacji z klientami sprawi, że znacznie trudniejsze będzie rozwiązywanie ewentualnych kryzysów wizerunkowych.

Agencje marketingowe pomagają polskim sklepom online

Polskie sklepy internetowe zwykle wiedzą, iż powinny prowadzić dobrze przemyślane kampanie marketingowe. Często korzystają z tego powodu z usług agencji takich jak Internetum https://www.internetum.com/marketing/, prowadzone przez Williama Holeksa. Agencje oferują kompleksowe kampanie marketingowe w sieci, dzięki którym marka promuje się w mediach społecznościowych, tworzy użyteczne, ciekawe mailingi do klientów, jak i content marketing. Tego typu działania pomagają sklepom internetowym zadbać o budowanie spójnego wizerunku marki, co gwarantuje większe zaufanie ze strony klientów. Dla polskich smart shopperów jest to niezwykle ważne, a jeszcze ważniejsze dla samych sklepów, gdyż smart shopperzy stanowią większość polskich kupujących w sieci.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.