Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MBM | 2016-12-01 17:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Powiat kończy rok nadwyżką w budżecie

Olsztyn24
XIX sesja Rady Powiatu Olsztyńskiego | Więcej zdjęć »
W październiku br. zarząd powiatu olsztyńskiego dokonał analizy planów finansowych na 2016 r. Okazało się, że w budżecie powiatu nastąpił wzrost dochodów o prawie 883 tys. zł, pochodzących m.in. z wpływów za usługi administracyjne i z podatków. Budżet po stronie wydatków zmniejszył się natomiast o prawie 1 mln 184 tys. zł z powodu przesunięcia terminu wydatkowania środków zabezpieczonych na ten rok na przygotowanie dokumentacji projektowej i geodezyjnej inwestycji drogowych. Rok kończy się nadwyżką środków w budżecie powiatu w wysokości prawie 880 tys. zł.

Podczas listopadowej sesji, Rada Powiatu w Olsztynie podjęła szereg uchwał o przeznaczeniu wolnych środków na dodatkowe inwestycje. Wśród nich znalazły się przedsięwzięcia remontowe i zakup sprzętu dla Powiatowej Służby Drogowej. 230 tys. zł zostało przeznaczonych na remont drogi powiatowej pomiędzy Sząbrukiem a Naterkami, a za około 700 tys. zł. zostanie uzupełniona baza sprzętowa PSD, wpływająca na poprawę bezpieczeństwa na drogach. 55 tys. zł radni przeznaczyli na dotację dla gminy Dywity na budowę ciągu pieszo-rowerowego w pasie drogowym drogi powiatowej 1430N.

W związku z przesunięciami wewnątrz budżetu możliwe też będą remonty w powiatowych placówkach oświatowych, w tym przystosowanie infrastruktury Zespołu Szkół w Olsztynku do potrzeb powstającego w ramach Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pomieszczenia wczesnego wspomagania dziecka (25 tys. zł). Za kwotę 64 tys. zł zostaną zakupione pomoce do nauki na nowo powstałym w Zespole Szkół Rolniczych w Smolajnach kierunku „technik weterynarii”. Środki trafią też do placówek pieczy społecznej: Domu dla Dzieci w Gryźlinach – 110 tys. zł na remont kotłowni i wymianę 2 kotłów gazowych, a także do DPS Jeziorany – 90 tys. zł na zabezpieczenia przeciwpożarowe, DPS Jonkowo – 93 tys. zł na modernizację windy, a także do DPS Barczewo – 27 tys. zł na zakup wózków transportowo-kąpielowych.
R E K L A M A
banner
25 listopada radni przyjęli autopoprawkę do uchwały w sprawie budżetu, w ramach której powiat przekaże gminie Olsztynek brakujące 15 tys. zł, co pozwoli na dokończenie termomodernizacji strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Waplewie (ogólny koszt inwestycji to 67 tys. zł). W głosowaniu radnych nie uzyskała natomiast poparcia propozycja Komisji Budżetowej w sprawie przeznaczenia kwoty 129 tys. zł na budowę ogrodzenia i parkingu przy szpitalu w Dobrym Mieście, o co wnioskowali radni Andrzej Abako i Jarosław Wolak.

– Są dwie możliwości spożytkowania nadwyżki w budżecie: przeznaczyć ją na spłatę zobowiązań albo na drobne inwestycje. Zarząd proponuje zmniejszenie zadłużenia, co zwiększyłoby zdolność kredytową powiatu, bo przecież czekają nas wielomilionowe inwestycje i może okazać się konieczne zaciągnięcie nowej pożyczki – argumentowała starosta Małgorzata Chyziak. – Poza tym, nie wszyscy radni są członkami Komisji Budżetowej, więc nie mieli okazji na wczorajszym posiedzeniu złożyć swoich propozycji, co do wydatkowania nadwyżki. Zależy nam na sprawiedliwym podziale środków, dlatego dobrze by było, gdyby każdy radny miał możliwość wypowiedzieć się, tym bardziej, że jesteśmy na etapie tworzenia projektu budżetu na kolejny rok – dodała starosta.

Po długiej dyskusji, Rada Powiatu w Olsztynie zdecydowała się przeznaczyć wolne środki na spłatę zobowiązań kredytowych. Sprawa Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście wywołała też dyskusję na temat projektu planowanej przez rząd zmiany przepisów w finansowaniu placówek zdrowotnych i wprowadzenia sieci szpitali. W tej sprawie wypowiedział się Mariusz Szubert, dyrektor ZZOZ w Dobrym Mieście.

Radni rozmawiali również o propozycji zarządu na nieprzekazanie w przyszłym roku dotacji dla Fundacji „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej”. Kwota 48 tys. zł zostałaby utrzymana na stypendia dla uzdolnionych uczniów i studentów, jednak środki byłyby wydatkowane bezpośrednio z powiatu.

– Analiza pracy Funduszu Ziemi Olsztyńskiej wykazała, że poza naszą dotacją oraz dobrowolnymi wpłatami radnych powiatowych i z gminy Biskupiec, Fundacja przez 2 lata nie pozyskała środków z innych źródeł. Intencją zarządu jest zwrócenie Państwa uwagi na potrzebę zmiany formuły funkcjonowania Fundacji – argumentowała starosta Małgorzata Chyziak.

Głos w dyskusji zabrał radny Jerzy Laskowski, jeden z założycieli Funduszu Ziemi Olsztyńskiej.

– Fundacja powstała 16 lat temu. Jej ideą było zaangażowanie się wszystkich samorządów, a nie tylko Powiatu Olsztyńskiego. Od nas zależy, czy potrafimy przekonać gminy, by co roku miały swój wkład w pomoc zdolnej młodzieży – mówił radny.

Zwolenniczką utrzymania dotacji była m.in. przewodnicząca Alicja Wąsik, która zgłosiła chęć udziału w pracach fundacji. Po długiej dyskusji Rada Powiatu w Olsztynie postanowiła dać szansę FZO.

– Dajmy im rok, a potem zobaczymy, jakie są efekty pracy – mówił Henryk Goździcki, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu.

W trakcie sesji radni przyjęli raport z wykonania w latach ubiegłych „Programu Ochrony Środowiska Powiatu Olsztyńskiego na lata 2013-2016 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2017-2020”, a także informację o stanie realizacji zadań oświatowych Powiatu za rok szkolny 2015/ 2016.

Miłym akcentem było podziękowanie strażakom-ratownikom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, którzy w październiku przeszkolili pracowników Starostwa Powiatowego w Olsztynie z zasad udzielania I pomocy przedmedycznej.

Cieszę się, że takie szkolenie odbyło się w starostwie. To umiejętności, które mogą się przydać nie tylko w urzędzie, ale w codziennym życiu – powiedział Komendant Miejski PSP w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński.

Strażacy - sekc. Rafał Świderski, st. sekc. Łukasz Rońda i mł. asp. Paweł Zapadka otrzymali z rąk starosty dyplomy i upominki.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
XIX sesja Rady Powiatu Olsztyńskiego (1)

»

25-11-2016

image
XIX sesja Rady Powiatu Olsztyńskiego (2)

»

25-11-2016

image
XIX sesja Rady Powiatu Olsztyńskiego (3)

»

25-11-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl