Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-06-27 16:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Zarząd Powiatu w Olsztynie z absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu

Olsztyn24
Za udzieleniem absolutorium głosowało 16. spośród 21. radnych Rady Powiatu | Więcej zdjęć »
W Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbyła się dzisiaj (27.06) XV sesja Rady Powiatu w tej kadencji samorządu. Umieszczenie w programie sesji sprawy udzielenia absolutorium zarządowi powiatu za wykonanie budżetu w 2015 roku spowodowało, że była to jedna z dwóch (obok sesji budżetowej) najważniejszych w roku sesji Rady Powiatu.

Niespodzianki nie było. Zarząd Powiatu w Olsztynie, kierowany przez starostę Małgorzatę Chyziak, nie miał problemów z uzyskaniem pozytywnej oceny swojej działalności finansowej w ubiegłym roku. Spośród 21. obecnych na sesji radnych, za udzieleniem absolutorium głosowało 16. radnych, zaś 5. radnych z opozycyjnego klubu „Nasz Powiat” wstrzymało się od głosu. Nikt nie głosował za nieudzieleniem absolutorium.

Przemawiający w imieniu klubu radnych „Nasz Powiat” Andrzej Abako wytknął pani staroście m.in. zmiany kadrowe w starostwie skutkujące koniecznością wypłat odpraw zwalnianym pracownikom, rezygnację z wielkiej imprezy promującej powiat w kraju jaką był Piknik Lotniczy w Gryźlinach i nerwową atmosferę w starostwie w pierwszych miesiącach urzędowania obecnej pani starosty. Zauważył też, że dobry wynik finansowy powiatu w 2015 roku to także zasługa poprzedniego zarządu powiatu, który finanse zostawił w dobrej kondycji, i którego propozycje finansowe na 2015 rok nie zostały „przewrócone do góry nogami” przez nowy zarząd powiatu.
R E K L A M A
banner
- Biorąc pod uwagę to wszystko, nie będziemy głosowali przeciwko udzieleniu absolutorium, lecz wstrzymamy się od głosu - stwierdził Andrzej Abako. - W tej sytuacji w świat pójdzie informacja, że sprawozdanie finansowe zarządu powiatu zostało przyjęte jednogłośnie, do czego my też się przyczynimy. Życzymy, żeby ta współpraca, która jest między nami teraz, która się rodzi, była kontynuowana. Żebyśmy za rok, kiedy będziemy oceniali wykonanie budżetu roku 2016 mogli powiedzieć, że to było nasze wspólne działanie. W tym roku jednak naszym poparciem dla tego co zostało zrobione w ubiegłym roku będzie wstrzymanie się od głosu.

- Bardzo się cieszę, że chociaż na tyle możemy liczyć - odpowiedziała radnemu Małgorzata Chyziak. - Jak rozumiem, opozycja dobrze ocenia pracę zarządu. Na podniesione przez pana problemy, mam inne spojrzenie. Wszystkie zmiany okazały się trafne, chociażby zmiany kadrowe w Powiatowej Służbie Drogowej.Dodajmy jeszcze kilka podstawowych informacji dotyczących realizacji budżetu Powiatu Olsztyńskiego w 2015 roku.

Dochody budżetowe powiatu zostały zrealizowane w wysokości nieco ponad 108,4 mln złotych, co stanowi 99,1% planu. Dochody własne powiatu zrealizowano na poziomie prawie 45 mln złotych (102,1% planu).  

Dochody własne powiatu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wzrosły w stosunku do roku 2014 o 11% i wyniosły prawie 21 mln złotych (101,1% planu).

Wydatki budżetu powiatu w 2015 roku zrealizowano w wysokości prawie 104 mln złotych (94,9% planu), z czego wydatki bieżące wyniosły nieco ponad 92 mln złotych, a wydatki majątkowe prawie 12 mln złotych.

Rok budżetowy 2015 został zamknięty nadwyżką w wysokości prawie 4,5 mln złotych, co pozwoliło powiatowi wejść w rok 2016 z wolnymi środkami w wysokości bez mała 3,5 mln złotych.

Więcej o wskaźnikach wykonania bużdetu Powiatu Olsztyńskiego w 2015 roku w zarejestrowanej przez nas na filmie wideo wypowiedzi skarbnik powiatu Lucyny Kozikowskiej.

Ocena wykonania budżetu powiatu w 2015 roku nie była jedyną sprawą, nad którą pochylali się dzisiaj radni powiatu. Radni zapoznali się m.in. ze sprawozdaniem z działalności zarządu powiatu w okresie między sesjami, wysłuchali informacji o inwestycjach drogowych, które będą realizowane na terenie powiatu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i działań na rzecz bezpieczeństwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna, wysłuchali informacji o działalności szpitali i szkół funkcjonujących na terenie Powiatu Olsztyńskiego, a także dokonali zmian w budżecie na ten rok.

Następna sesja Rady Powiatu w Olsztynie odbędzie się pod koniec sierpnia br.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie XV sesji Rady Powiatu w Olsztynie

27-06-2016

image galeria
Wystąpienie skarbnika Lucyny Kozikowskiej podczas XV sesji Rady Powiatu w Olsztynie

27-06-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl