Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MBM | 2016-04-01 21:36 | Rozmiar tekstu: A A A

XIII Sesja Rady Powiatu pod znakiem spraw społecznych i kulturalnych

Olsztyn24
XIII Sesja Rady Powiatu w Olsztynie (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Tematy związane z sytuacją na rynku pracy i opieką społeczną zdominowały XIII Sesję Rady Powiatu w Olsztynie, która odbyła się wczoraj (31.03). Radni zdecydowali także o wsparciu gmin w organizacji strategicznych imprez sportowo-kulturalnych. W posiedzeniu wzięli udział m.in. wójt gminy Świątki oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu i wydziałów w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Radni uchwalili przekazanie 120 tys. zł gminom powiatu olsztyńskiego na wydarzenia kulturalne i sportowe.

Powiat od lat wspiera gminy w zakresie organizacji imprez o dużym potencjale i ponadlokalnym zasięgu – mówiła starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. - W tym roku proponujemy jednak inny podział środków niż w latach ubiegłych. Zwróciliśmy się do wójtów i burmistrzów o wytypowanie jednej dużej imprezy, strategicznej z punktu widzenia promocji gminy i powiatu. Każda gmina otrzyma taką samą kwotę, czyli po 10 tys. zł.
R E K L A M A
banner
Wśród proponowanych wydarzeń wójtowie i burmistrzowie wskazali zarówno te odbywające się od wielu lat, jak i zupełnie nowe.

Jednym z punktów posiedzenia było sprawozdanie dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego o sytuacji na rynku pracy. Z danych na koniec lutego 2016 r. wynika, że w powiecie jest zarejestrowanych 7178 osób bezrobotnych. Połowa z nich to kobiety. Najwięcej osób bez pracy posiada wykształcenie gimnazjalne i niższe (36,6%).

Na oferty pracy mogą liczyć: blacharze samochodowi, cieśle, stolarze i dekarze budowlani, elektromechanicy, graficy komputerowi, hydraulicy, kierowcy samochodów ciężarowych i dostawczych, kucharze, opiekunowie osób starszych, ślusarze i tapicerzy – wyliczała Krystyna Dudzińska. - Rynek lokalny jest z kolei nasycony specjalistami w dziedzinie: architektury krajobrazu, politologii, historii, filozofii, administracji, socjologii i badań społeczno-ekonomicznych.

Kolejne sprawozdanie dotyczyło pracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Przy współpracy PCPR z 43 jednostkami z powiatu, wśród których znalazły się m.in. szkoły, GOPS-y, DPS-y, rodziny zastępcze, sąd rejonowy, sanepid, urzędy gmin, ośrodki zdrowia i stowarzyszenia na rzecz przedsiębiorczości, powstała Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2016-2025. Jej głównym celem jest poprawa funkcjonowania mieszkańców powiatu w środowisku rodzinnym, społecznym i zawodowym poprzez kompleksowy i spójny system wsparcia dzieci oraz młodzieży, integrację społeczną osób marginalizowanych z powodu niepełnosprawności, choroby lub wieku, stymulowanie aktywności zawodowej i przedsiębiorczości mieszkańców, a także kreowanie warunków sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu.

Podczas sesji radni podjęli również uchwałę o określeniu zadań realizowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powiatowi Olsztyńskiemu zostały przyznane 3 mln 113 tys. zł, co stanowi 92% kwoty z roku ubiegłego. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 3 mln zł, będzie przeznaczonych na rehabilitację społeczną.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl