Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-01-29 18:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Ptasia grypa w gminie Gietrzwałd

Olsztyn24
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki
Wojewoda warmińsko–mazurski poinformował o wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwsze ognisko w naszym województwie, a trzydzieste piąte w Polsce, wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywanych było 2471 brojlerów indyczych, położonym w gminie Gietrzwałd w powiecie olsztyńskim.

Wystąpienie ptasiej grypy w ww. fermie stwierdzono na podstawie wyników badań, otrzymanych 28 stycznia z Państwowego Instytutu Weterynarii - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Budynek inwentarski w którym stwierdzono chorobę sąsiaduje z budynkiem zasiedlonym brojlerami indyczymi w liczbie 3932 w wieku 2,5 tygodnia.

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
R E K L A M A
banner
W związku z wystąpieniem ptasiej grypy, dzisiaj (29.01) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego. Uczestnicy posiedzenia wysłuchali informacji wojewódzkiego i powiatowego lekarza weterynarii, ocenili skalę zagrożenia oraz stan realizacji zastosowanych procedur.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Chorobę mogą rozprzestrzeniać też ludzie.

Podstawowe zasady postępowania przy wystąpieniu ptasiej grypy to:

» zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
» nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
» nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
» stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
» stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
» przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl