Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-11-25 16:32 | Rozmiar tekstu: A A A

.Nowoczesna za dofinansowaniem in vitro z budżetu Olsztyna

Olsztyn24
Od lewej: Tomasz Głażewski, Mirosław Pampuch i Izabela Smolińska-Letza | Więcej zdjęć »
Od konferencji prasowej .Nowoczesna Ryszarda Petru rozpoczęła dziś (25.11) w Olsztynie zabiegi o przyjęcie przez władze miasta procedury dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Uczestnicy konferencji: poseł Mirosław Pampuch, radny Olsztyna Tomasz Głażewski i sekretarz Warmińsko-Mazurskiej .Nowoczesnej Izabela Smolińska-Letza uważają, że w tej sprawie powinno nastąpić porozumienie ponad politycznymi podziałami, by możliwe było finansowe wsparcie z samorządowego budżetu leczenia niepłodności mieszkańców Olsztyna.

Przygotowany przez .Nowoczesną program leczenia niepłodności jest odpowiedzią partii na wygaszenie w czerwcu br. przez ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła z PiS rządowego programu wsparcia in vitro w Polsce. Przez trzy lata funkcjonowania tego programu na świat przyszło ponad 5 tysięcy dzieci. Obecnie pary, które chcą skorzystać z in vitro, pokrywają koszty zabiegu w całości. A te są niemałe. Dlatego od kilku miesięcy działacze partii w różnych miejscowościach w kraju zachęcają tamtejsze władze do finansowego wspierania małżeństw, które nie mogą doczekać się potomstwa poczętego w naturalny sposób. Stosowne uchwały podjęły już m.in. Rady Miast w Poznaniu, Gdańsku, Toruniu i Bydgoszczy.

- Tam gdzie państwo abdykowało, mieszkańcom musi pomóc samorząd terytorialny. Stąd też inicjatywa .Nowoczesnej, która miała już swoją odsłonę w wielu miastach Polski. Dzisiaj inicjujemy ją w Olsztynie – mówił podczas konferencji prasowej poseł Mirosław Pampuch.
R E K L A M A
banner
Członkowie partii zaprezentowali dziennikarzom projekt uchwały Rady Miasta Olsztyna, w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców Olsztyna w latach 2017-2019”. Program zakłada dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta. Na pomoc mogłyby liczyć pary z Olsztyna. Refundacja miałaby pokryć jedną procedurę in vitro kwotą 5 tysięcy złotych. Wstępnie szacuje się, że rocznie miasto powinno przeznaczać na ten cel około 100 tys. zł.

Poseł Mirosław Pampuch poinformował, że w tej sprawie rozmawiał już  prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem, który wyraził wstępną akceptację na realizację pomysłu dofinansowania in vitro ze środków samorządowych. Z kolei radny miejski .Nowoczesnej Tomasz Głażewski poinformował, że kolejnym etapem będzie zwrócenie się do wszystkich klubów Rady Miasta  z propozycją wsparcia projektu i złożenia pod nim podpisów.

- Liczymy na zrozumienie problemu niepłodności par z Olsztyna i na przychylność radnych, co do realizacji programu w naszym mieście – mówił radny.

- Projekt uchwały przekażemy prezydentowi i radnym. Jeśli uchwała nie zostanie przyjęta, .Nowoczesna rozpocznie zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim - poinformowała Izabela Smolińska-Letza.

Program dofinansowania zabiegów in vitro przez lokalne samorządy został przygotowany przez Nowoczesną we współpracy z prof. dr. hab. n. med. Wiesławem Szymańskim – byłym konsultantem krajowym w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Zyskał on pozytywne opinie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Stowarzyszenia „Nasz Bocian”.

Więcej o akcji .Nowoczesnej w naszej wideorelacji z konferencji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Ewa zakrzewska / 2016-11-27 19:48
Cieszę się ,że Nowoczesna wsparła pomysł PO. Już tydzień temu , w trakcie Komisji Zdrowia zgłosiłam wprowadzenie do budżetu kwoty 50 tyś zł na dofinansowanie in vitro dla 5 par, mieszkańców Olsztyna / po 10 tyś dla pary /. Propozycja została przegłosowana większością głosów, przy jednym sprzeciwie. W środę sprawa in vitro stanie na komisji Budżetu.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa .Nowoczesnej w Olsztynie ws. in vitro

25-11-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl