Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2017-02-09 15:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Powiatem Olsztyńskim rządzi nowa koalicja

Olsztyn24
Nowym przewodniczącym rady został Jerzy Laskowski | Więcej zdjęć »
Wydaje się, że zamieszanie związane z zachwianiem się koalicji PSL-PO w Powiecie Olsztyńskim mamy już za sobą. Dzisiaj (9.02), podczas XXIII sesji Rady Powiatu w Olsztynie, ujawniła się nowa koalicja rządząca, złożona z radnych klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego i klubu Nasz Powiat, dysponująca stabilną większością 15. mandatów w 25-osobowej Radzie Powiatu. Skutkiem nowego rozkładu sił politycznych w powiecie były gruntowne zmiany personalne zarówno w Radzie, jak i w Zarządzie Powiatu.

Podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji rezygnację ze stanowiska złożyła przewodnicząca Rady Powiatu Alicja Wąsik, której nie udało się odwołać podczas przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu, również nadzwyczajnej, XXII sesji Rady Powiatu. Wówczas do odwołania przewodniczącej zabrakło jednego głosu. Dzisiaj Alicja Wąsik oświadczyła, że tak nikłe „zwycięstwo” jej nie satysfakcjonuje, dlatego składa rezygnację ze stanowiska. Miejsce Alicji Wąsik na fotelu przewodniczącego Rady Powiatu zajął przedstawiciel nowego koalicjanta - Jerzy Laskowski z klubu Nasz Powiat.

Zmiana koalicji nie mogła nie wpłynąć na zmiany personalne w składzie zarządu powiatu. Starosta olsztyński Małgorzata Chyziak przedstawiła wniosek o odwołanie ze składu zarządu przedstawicieli Platformy Obywatelskiej: wicestarosty Joanny Michalskiej i członka zarządu Janusza Dembińskiego. Wniosek starosty obejmował też odwołanie ze stanowiska członka zarządu Elżbiety Samorajczyk, której grudniowa rezygnacja z członkostwa w klubie radnych PSL wywołała kryzys we władzach powiatu.
R E K L A M A
banner
Radni większością głosów poparli wniosek starosty, odwołując wskazane w nim osoby z zajmowanych stanowisk. Jednocześnie zgodzili się na powołanie w skład zarządu powiatu następujących osób:

» na stanowisko wicestarosty olsztyńskiego - Andrzeja Abako, przewodniczącego klubu radnych Nasz Powiat,
» na stanowiska członków zarządu powiatu - Alicji Wąsik (PSL, dotychczasowej przewodniczącej Rady Powiatu) oraz Bożeny Wojarskiej (Nasz Powiat).

Ze „starego” składu zarządu powiatu na stanowiskach pozostali starosta Małgorzata Chyziak i członek zarządu Wojciech Ruciński - oboje z PSL.

Podczas sesji odbyło się także głosowanie w sprawie odwołania Mirosława Szostka (PO) ze stanowiska przewodniczącego Komisji Budżetowej. W jego miejsce Rada Powiatu powołała Jarosława Wolaka. Z kolei ze stanowiska przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji odwołany został Henryk Goździcki (w grudniu zawiesił działalność w klubie PSL). Jego miejsce - decyzją radnych - zajęła Krystyna Szter (Nasz Powiat).

Dzisiejsze decyzje Rady Powiatu powinny definitywnie zakończyć prawie dwumiesięczny kryzys we władzach Powiatu Olsztyńskiego. Nowa koalicja PSL-Nasz Powiat ma w tej chwili wyraźną większość mandatów (15: PSL-8 i Nasz Powiat-7), co powinno pozwolić na realizację wspólnych celów i planów.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [4]
~hary / 2017-02-13 15:20
Jeżeli ktoś myśli i mówi , iż funkcję radnego w powiecie można nazwać " karierą " jest i............ograniczony.
~boni / 2017-02-10 07:10
Spójrzcie na minkę p. Żemajtysa bezcenna. oj kończy sie jego żałosna ,,kariera" :)
~hary / 2017-02-09 17:20
Nowoczesna będzie dożynać Platformę... Od powiatu zaczynając, później przyjdzie czas na radę miasta Olsztyna i sejmik.... W końcu i tak biją się o ten sam elektorat....
~alto / 2017-02-09 16:49
To Nowoczesna w końcu dochrapała się do stołków z PSL.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
XXIII sesja Rady Powiatu w Olsztynie

»

09-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl